Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.04.2021 aktualizacja 12.04.2021

Opolska uczelnia i samorząd zbadają otwartość mieszkańców regionu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na zlecenie opolskiego urzędu marszałkowskiego pracownicy Politechniki Opolskiej przeprowadzą badania mające określić otwartość mieszkańców regionu na cudzoziemców. W badaniu zostaną wzięte pod uwagę wypowiedzi tysiąca mieszkańców województwa opolskiego.

Pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. wielokulturowości Marek Wittek uważa, że zlecone przez samorząd badania pozwolą na określenie stopnia akceptacji ze strony mieszkańców regionu dla osób z innych kręgów kulturowych.

"Chcielibyśmy dowiedzieć się m.in. jaki jest zakres akceptacji cudzoziemców, jakie społeczeństwo ma obawy związane z ich obecnością, a także czy w związku z napływem imigrantów, głównie spoza Unii Europejskiej Opolanie mają jakieś nadzieje i w jaki sposób oceniają ich wpływ na rozwój gospodarki, rynku pracy oraz kultury" – wyjaśniła Wittek.

Uczestnicząca w badaniach dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej określa zakres badań jako wyjątkowy w skali kraju.

"Podczas badania ankietowani będą pytani m.in. o stosunek do przedstawicieli różnych narodów, skłonność do akceptacji obcokrajowców w różnych rolach m.in. jako współpracowników, sąsiadów lub członków rodziny" - podkreśliła.

"Dowiemy się także, jakich praw chcieliby mieszkańcy naszego województwa dla imigrantów. Chodzi m.in. o swobodę porozumiewania się w przestrzeni publicznej w ich językach, możliwość zakładania stowarzyszeń, a także prawo do głosowania w wyborach samorządowych dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej" - dodała.

"Pytania dotyczyć będą także opinii mieszkańców odnoszących się do obaw związanych z obecnością cudzoziemców w naszym regionie dotyczących m.in. zwiększenia przestępczości czy też ich wpływem na spadek wynagrodzeń rodzimych pracowników. Obejmować będą także proces inkluzji imigrantów, czyli stopniowe włączanie ich do polskiego społeczeństwa" - powiedziała Kubiciel-Lodzińska.

Ankietowani będą także mogli wypowiedzieć swoje zdanie na temat wpływu pandemii na ocenę obecności cudzoziemców w ich sąsiedztwie. Badanie umożliwi również uzyskanie informacji, czy mieszkanie w regionie wielokulturowym, w którym ważną częścią społeczeństwa jest mniejszość niemiecka oraz doświadczenia emigracyjne mieszkańców, wpływają na postawy wobec imigrantów.

Organizatorzy badań podkreślają, że kompleksowa diagnoza postaw mieszkańców Opolskiego wobec obcokrajowców jest częścią szerszych działań podejmowanych w regionie na rzecz imigrantów oraz ma stanowić uzupełnienie dla powstającego regionalnego planu na rzecz integracji cudzoziemców w województwie opolskim.

Może być też wsparciem dla strategii rozwoju województwa opolskiego do 2030, w której kluczową zasadą ma być łączenie różnorodności, także w kontekście obecności cudzoziemców w regionie. W dokumencie zagraniczna imigracja ekonomiczna uznana została za szansę dla Opolszczyzny. Wyniki badań znane będą jesienią 2021 roku. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024