Kraków/ Zmarł prof. Józef Nizioł, były rektor Politechniki Krakowskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmarł prof. Józef Nizioł, matematyk i mechanik, były rektor Politechniki Krakowskiej, autor licznych publikacji naukowych. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek o godz. 13:40 w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

O śmierci profesora poinformowała w środę uczelnia.

Prof. Józef Nizioł zmarł 26 stycznia, w wieku 83 lat, w Krakowie. Był rektorem Politechniki Krakowskiej w latach 1990-1996, uznanym autorytetem w dziedzinie mechaniki nieliniowej, którego prace naukowe przyczyniły się do rozwoju przemysłu. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną wielokrotnie nagradzany i odznaczany.

Józef Nizioł urodził się w 1938 r. w Krzemienicy na Podkarpaciu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. Jako laureat olimpiady z matematyki został studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego bez egzaminu wstępnego. W 1961 r. obronił pracę magisterską z matematyki pt. „Pierwszy stopień dyfuzji”. W tym samym roku rozpoczął pracę w Politechnice Krakowskiej. Tytuł profesora zwyczajnego nadano mu w 1987 r.

Prof. Józef Nizioł był specjalistą w obszarach: mechaniki, dynamiki maszyn, teorii drgań mechanicznych i wibroizolacji, autorytetem w dziedzinie mechaniki nieliniowej. W swoich badaniach zajmował się m.in. minimalizacją drgań w układach ciągłych dyskretnych i hybrydowych; analizą wytrzymałościową i wytężeniową dużych obiektów przemysłowych i maszyn budowlanych, a szczególnie maszyn do robót ziemnych.

Współpracował m.in. z Hutą Stalowa Wola (wspólny projekt obniżenia hałasu w kabinach całej generacji spycharek gąsienicowych) oraz Hutą im. Sendzimira (m.in opracował metodę wydłużenia pracy mostów przeładunkowych o ponad sześć lat).

Był autorem licznych publikacji naukowych, członkiem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskiego Komitetu Normalizacji (1996-2000), Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego VI kadencji (1996-1999), Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Był także członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Inżynieryjnych Federacji Rosyjskiej.

Był doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Iwanowskiego Państwowego Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego (Rosja).

Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1982), Krzyż Sybiraków (1994), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005), Herkules Wiśnicki (2001, za pracę społeczną na rzecz rozwoju gminy), tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowy Wiśnicz (2008), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1983), Medal Hugo Steinhausa z okazji 60-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Matematycznego i XIII Zjazdu Matematyków Polskich (1989), Medal Ochrony Walk i Męczeństwa (1994), Nagrodę im. profesora Zbigniewa Engela „Profesor – Senior” (2020).(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera