Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
10.11.2020 aktualizacja 10.11.2020

Proteza dłoni z Politechniki Krakowskiej najlepsza w konkursie Pro Juvenes

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prototyp elektronicznej protezy dłoni autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w ósmym konkursie Pro Juvenes i zdobył miano najlepszego studenckiego projektu roku. Laureatka pomysł zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.

Wynalazek może pomóc osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania.

„W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia” – wyjaśniła Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej PK.

W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.

„Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji” - zapowiedziała autorka rozwiązania.

Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.

„Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji” – wyznała.

Studentka zrealizowała projekt we współpracy z firmą ABB.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej organizuje konkurs Pro Juvenes od 2013 r. Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów wspierających potencjał młodych ludzi.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023