Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
03.10.2020 aktualizacja 03.10.2020

Nagroda NCN 2020 - 14 października poznamy nazwiska trzech laureatów

Źródło: PAP Źródło: PAP

14 października podczas uroczystej gali w Krakowie poznamy nazwiska trzech wybitnych naukowców - zdobywców Nagrody NCN 2020. Laureaci oprócz symbolicznych statuetek otrzymają także jednorazowe wyróżnienia pieniężne w wysokości 50 tys. złotych.

Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku trzem naukowcom do 40. roku życia za wybitne osiągniecia w obszarze badań podstawowych – przypomina Narodowe Centrum Nauki w przesłanym komunikacie.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Nagrody NCN.

Nagroda NCN to wyróżnienie ustanowione przez Radę NCN w 2013 r. Jego główną ideą jest wsparcie młodych i wybitnych uczonych w działalności naukowej, a także podkreślenie znaczenia badań podstawowych prowadzonych w naszym kraju.

Nagroda jest przyznawana w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce; naukach o życiu; oraz naukach ścisłych i technicznych. Laureaci wybierani są na podstawie decyzji Kapituły, w skład której wchodzi dyrektor oraz Rada NCN, a także przedstawiciele fundatorów Nagrody.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele zespołów ekspertów NCN, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN.

W tegorocznej edycji zgłoszone zostały 53 osoby, spośród których wyłoniono sześciu finalistów, po dwóch z każdej dziedziny badawczej.

Ostateczny wybór Kapituły i nazwiska zwycięzców poznamy 14 października w tracie uroczystego rozdania, które tradycyjnie odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak podaje NCN, fundatorem tegorocznego wyróżnienia w grupie nauk o życiu jest Adamed Pharma S.A, fundatorem wyróżnienia w grupie nauk ścisłych i technicznych Fundacja KGHM Polska Miedź, natomiast współfundatorem nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce firma INGLOT Sp. z.o.o.

W związku z trwającą pandemią liczba bezpośrednich uczestników uroczystości w Sukiennicach zostanie znacznie ograniczona w stosunku do poprzednich lat.

Wszystkich zainteresowanych NCN zaprasza do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzenia na profilu Centrum na Facebooku oraz na stronie NCN. Nazwiska laureatów zostaną również oficjalnie ogłoszone na stronie: https://www.ncn.gov.pl/

***

Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023