Ryzyko różnych nowotworów silnie wzrasta, jeśli ktoś zbyt wiele waży przed 40. rokiem życia.
Autorzy międzynarodowego badania kierowanego przez zespół z Uniwersytetu w Bergen podają kolejny powód, aby dbać o właściwą wagę. Naukowcy odkryli, że nadwaga (BMI ponad 25) przed ukończeniem 40. roku życia w sumie o 15 proc. podnosi ryzyko związanych z otyłością nowotworów.
W szczególności, np. o 70 proc. rośnie zagrożenie rakiem endometrium, o 58 proc. rakiem nerkowokomórkowym u mężczyzn czy o 29 proc. - rakiem okrężnicy u mężczyzn. Innym, częstym nowotworem reagującym na wagę ciała jest rak piersi pojawiający się po menopauzie.
Związanymi z nadmierną masą nowotworami najbardziej były więc zagrożone osoby otyłe - z BMI przekraczającym 30. „Ryzyko rosło o 64 proc. w przypadku mężczyzn i o 48 proc. u kobiet” - podkreśla prof. Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen.
„Otyłość to udokumentowany czynnik ryzyka dla różnych typów raka. W tym badaniu skoncentrowaliśmy się na stopniu, w jakim okres pojawienia się i czas trwania nadwagi oraz otyłości wiąże się z ryzykiem rozwoju raka” - wyjaśnia prof. Bjørge.
W opisanym na łamach „International Journal of Epidemiology” badaniu naukowcy wykorzystali obejmujące 18 lat dane na temat aż 220 tys. osób z Norwegii, Szwecji i Austrii.
„Nasze główne przesłanie jest takie, że zapobieganie zbytniemu przyrostowi wagi, z punktu widzenia zdrowia publicznego może być ważną strategią obniżania ryzyka nowotworów” - podkreśla prof. Bjørge.
Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.