Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
22.10.2019 aktualizacja 22.10.2019

Nadwaga przed czterdziestką to większe ryzyko raka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ryzyko różnych nowotworów silnie wzrasta, jeśli ktoś zbyt wiele waży przed 40. rokiem życia.

Autorzy międzynarodowego badania kierowanego przez zespół z Uniwersytetu w Bergen podają kolejny powód, aby dbać o właściwą wagę. Naukowcy odkryli, że nadwaga (BMI ponad 25) przed ukończeniem 40. roku życia w sumie o 15 proc. podnosi ryzyko związanych z otyłością nowotworów.

W szczególności, np. o 70 proc. rośnie zagrożenie rakiem endometrium, o 58 proc. rakiem nerkowokomórkowym u mężczyzn czy o 29 proc. - rakiem okrężnicy u mężczyzn. Innym, częstym nowotworem reagującym na wagę ciała jest rak piersi pojawiający się po menopauzie.

Związanymi z nadmierną masą nowotworami najbardziej były więc zagrożone osoby otyłe - z BMI przekraczającym 30. „Ryzyko rosło o 64 proc. w przypadku mężczyzn i o 48 proc. u kobiet” - podkreśla prof. Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen.

„Otyłość to udokumentowany czynnik ryzyka dla różnych typów raka. W tym badaniu skoncentrowaliśmy się na stopniu, w jakim okres pojawienia się i czas trwania nadwagi oraz otyłości wiąże się z ryzykiem rozwoju raka” - wyjaśnia prof. Bjørge.

W opisanym na łamach „International Journal of Epidemiology” badaniu naukowcy wykorzystali obejmujące 18 lat dane na temat aż 220 tys. osób z Norwegii, Szwecji i Austrii.

„Nasze główne przesłanie jest takie, że zapobieganie zbytniemu przyrostowi wagi, z punktu widzenia zdrowia publicznego może być ważną strategią obniżania ryzyka nowotworów” - podkreśla prof. Bjørge.

Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022