Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
11.08.2017 aktualizacja 11.08.2017

Pszczoły znają pojęcie zera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pszczoły wydają się być pierwszymi bezkręgowcami, które rozumieją pojęcie zera – ogłosili australijscy naukowcy podczas konferencji „Behaviour” w Estoril (Portugalia).

Liczbę i oznaczającą ją cyfrę zero wynaleźli Hindusi – pierwsza wzmianka pochodzi z połowy V wieku naszej ery. Koncepcja zera nie jest łatwa do zrozumienia nawet dla ludzi. Małe dzieci uczą się liczby zero najpóźniej i często mają kłopoty z określeniem, czy jest ona mniejsza, czy większa od jednego Pojęcie zerowej ilości wydają się rozumieć na przykład szympansy i inne małpy.

Chociaż pszczoły mają maleńkie zwoje mózgowe, zaskakująco dobrze radzą sobie z liczbami. Wcześniejsze badania wykazały, że potrafią "liczyć" do 4.

Aby sprawdzić, jak pszczoły uporają się z zerem, Scarlett Howard z RMIT University w Melbourne oraz jej koledzy najpierw nauczyli pszczoły rozróżniania dwóch liczb. W tym celu zbudowali dwie platformy, umieszczając na każdej od jednego do czterech kształtów.

Na jednej platformie pszczołom zaoferowano słodki roztwór sacharozy, na drugiej – nieprzyjemnie gorzką chininę (poprzednie badania wykazały, że pszczoły uczą się szybciej, jeśli nie są jedynie wynagradzane za prawidłowy wybór, ale także karane za zły).

Naukowcy szkolili pszczoły, aby kojarzyły platformę, która miała mniej kształtów ze słodką nagrodą. Nauka trwała do czasu, gdy owady zaczęły dokonywać właściwego wyboru w 80 proc. przypadków.

Potem testy kontynuowano z użyciem rozmaicie ukształtowanych przedmiotów - aby potwierdzić, że reagują na liczbę obiektów, a nie ich wygląd.

Kolejny etap polegał na wybieraniu pomiędzy dwoma lub trzema kształtami a ich brakiem (czyli zerem kształtów). W większości przypadków pszczoły wybierały zero.

Podczas drugiego eksperymentu w ten sam sposób przeszkolono inne pszczoły, jednak tym razem musiały one wybrać lądowanie na platformie z zerem - lub drugiej, zawierającej od jednego do sześciu przedmiotów. Zwykle wybierały zero, ale były mniej dokładne i zabierało to więcej czasu, gdy alternatywą był jeden, a nie sześć obiektów.

Jak podkreśliła prezentująca wyniki badań Howard, fakt, że różnica pomiędzy obiema ilościami do wyboru zdawała się wpływać na to, jak trudne było znalezienie rozwiązania - to kolejny dowód, że pszczoły traktują zero jako liczbę, w sposób podobny do ludzi i innych ssaków naczelnych. Nie wiadomo, dlaczego potrzebują aż tak wyrafinowanych umiejętności matematycznych.(PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022