Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
14.07.2017 aktualizacja 14.07.2017

Pierwsze zdjęcia z przelotu Juno nad Wielką Czerwoną Plamą

Zbliżenie na Wielką Czerwoną Plamę. Zdjęcie wykonane przez sondę kosmiczną Juno z wysokości 13917 km od wierzchołków chmur. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Major Zbliżenie na Wielką Czerwoną Plamę. Zdjęcie wykonane przez sondę kosmiczną Juno z wysokości 13917 km od wierzchołków chmur. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Major

NASA zamieściła na swojej stronie internetowej pierwsze zdjęcia z przelotu sondy Juno nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu, który nastąpił 11 lipca o godz. 3:55 polskiego czasu.

Wielka Czerwona Plama to charakterystyczna struktura w atmosferze Jowisza. Jest obserwowana od dawna, być może istnieje co od najmniej 350 lat. Ten olbrzymi wir to gigantyczna burza w atmosferze planety. Rozmiarami Wielka Czerwona Plama przewyższa średnicę Ziemi.

Zdjęcia zostały pobrane z sondy we wtorek, a w środę umieszczono je na stronach internetowych. Amerykańska agencja kosmiczna NASA udostępniła surowe, nieobrobione jeszcze obrazy z przelotu sondy Juno nad Wielką Czerwoną Plamą, ale zachęca internautów do spróbowana swoich sił w obróbce zdjęć i w galerii na swojej stronie internetowej prezentuje najlepsze efekty takiej amatorskiej obróbki fotografii.

„Tutaj zamieszczamy surowe zdjęcia. Zachęcamy do ich pobierania, wykonania własnoręcznego procesu obróbki fotografii i podzielenia się z innymi jej wynikiem” - czytamy na stronie: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing

Na stronie znajdziemy m.in. zdjęcia, które przeprocesowano tak, aby uwypuklić Wielką Czerwoną Plamę, jej strukturę, albo szczegóły układów chmur w atmosferze Jowisza. Uzyskano w ten sposób fotografie, którym nadano poetycko brzmiące tytuły, takie jak „Zaspane oko”, „Oko burzy”, czy „Patrząc w oko potwora”.

Na pokładzie sondy Juno znajduje się m.in. kamera JunoCam do wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Planując misję, NASA postanowiła, że pozwoli uczniom, internautom i innym zainteresowanym osobom włączyć się częściowo w wybór, jakie obszary na Jowiszu fotografować, oraz w proces obróbki surowych fotografii do ich finalnych, kolorowych wersji.

11 lipca sonda Juno zbliżyła się na odległość 3500 km od wierzchołków chmur w punkcie orbity najbliższym Jowiszowi. Z kolei, gdy przelatywała nad Wielką Czerwoną Plamą, jej dystans do chmur wynosił około 9000 km.

Manewr został wykonany w ramach pokonywania szóstej orbity naukowej wokół Jowisza. Sonda krąży wokół największej planety Układu Słonecznego od nieco ponad roku. Start z Ziemi nastąpił w roku 2011. Celem misji Juno są badania Jowisza i jego księżyców.

Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu można dostrzec przy pomocy amatorskich teleskopów. Planeta Jowisz jest obecnie widoczna na wieczornym niebie. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023