Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
08.07.2017 aktualizacja 08.07.2017

Łódź/ Biolodzy z UŁ zadbają o jakość wody w miejscach wypoczynku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego będą dbali o jakość wody i opracowywali systemy chroniące miejskie akweny przed zanieczyszczeniami w popularnych w Łodzi miejscach wypoczynku mieszkańców – w Arturówku, Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i Młynku.

W piątek w rektoracie łódzkiej uczelni władze UŁ i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi (MOSiR) podpisały porozumienie dotyczącą współpracy naukowo-badawczej służącej ochronie jakości wody w zbiornikach retencyjnych zarządzanych na terenie miasta przez MOSiR. To ośrodki wodne chętnie odwiedzane przez łodzian w okresie letnim.

"Celem tej współpracy są badania naukowe oraz prace wdrożeniowe służące utrzymaniu lub poprawie jakości wód w zbiornikach, którymi opiekuje się miejski ośrodek. Z jednej strony będą tam prowadzone badania dot. jakości wody, a z drugiej będziemy służyli wiedzą ekspercką w zakresie ochrony tych ekosystemów wodnych" – powiedział rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski.

Poinformował, że ze strony uczelni odpowiedzialnymi za realizację tego projektu będą naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, w szczególności zespoły badawcze Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska.

Jak wyjaśnił dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej prowadzone badania będą miały na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pozwalających maksymalnie zredukować zanieczyszczenia wpływające do miejskich akwenów.

"Zanieczyszczenia w największej mierze prowadzą do degradacji ekosystemów. W konsekwencji dochodzi do zakwitów sinicowych i wyłączenia kąpieliska z użytkowania, na czym tracą mieszkańcy. Wspólnie jesteśmy w stanie opracować metody ograniczające to zagrożenie" – tłumaczył.

Dyrektor łódzkiego MOSiR Eryk Rawicki dodał, że zawarte w piątek porozumienie jest kolejnym etapem współpracy między instytucjami w tym zakresie.

"Zaczęła się ona przy opracowywaniu systemów ekohydrologicznych zastosowanych podczas modernizacji Arturówka w latach 2010-2015. Te prace znakomicie podniosły stan jakości wód na tamtym terenie i wierzę, że ten dokument będzie skutkował tym samym na pozostałych zbiornikach" – podkreślił.

Oprócz Arturówka, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w mieście, pracownicy UŁ będą dbali również o stan ekosystemów wodnych na Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i Młynku.

Rawicki zaznaczył, że współpraca będzie korzystna dla obu stron, ale przede wszystkim dla mieszkańców Łodzi. "Dzięki modernizacji, nasze ośrodki wodne przez ostatnie lata bardzo się zmieniły. Obecnie działają na nich trzy kąpieliska i Sanepid nie ma żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o czystość wody" – dodał.

Rektor UŁ zwrócił uwagę, że w ten sposób uniwersytet wypełnia jedną ze swoich misji, którą jest bliska współpraca z otoczeniem społecznym, biznesowym i gospodarczym. "Zależy nam, by w tę współpracę byli zaangażowani też nasi studenci. To może się odbywać np. poprzez realizację prac dyplomowych, czy grantów badawczych" – zaznaczył prof. Różalski. (PAP)

bap/ son/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024