Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.05.2017 aktualizacja 10.05.2017

Copernicus Festival - bogactwo emocji w Krakowie

Czy opozycja "rozum - emocje" jest zasadna? Jak wyglądałyby społeczności złożone z istot pozbawionych emocji? Czy sztuka wyraża stany emocjonalne czy jest przejawem działania rozumu? Czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo jak ludzie? Odpowiedź m.in. na takie pytania dotyczące roli emocji w kulturze i nauce udzieli czwarta edycja krakowskiego Copernicus Festival.

Tematem przewodnim czwartej edycji Copernicus Festival będą emocje. Odbędzie się ona między 23 a 28 maja w Krakowie.

"Rolę i miejsce emocji w kulturze przez wiele wieków lekceważono, przeciwstawiając je rozumowi. Twierdzono, że to emocje są odpowiedzialne za rozmaite przejawy irracjonalności, stojące na drodze prawdziwego postępu. W drugiej połowie ubiegłego wieku poglądy te przewartościowano: badania psychologów, neurobiologów, kognitywistów i filozofów ukazały fundamentalną naturę ludzkiej emocjonalności (...) To właśnie mechanizmy emocjonalne pozwalają nam na odpowiednie - racjonalne - dostosowanie się do środowiska, w którym przyszło nam żyć" - piszą organizatorzy Copernicus Festival w zapowiedzi wydarzenia.

Na towarzyszące festiwalowi otwarte wykłady i debaty zaproszono naukowców, filozofów i artystów. W środę 24 maja neurobiolodzy Hanna i Antonio Damasio opowiedzą o "rewolucji afektywnej" w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami.

W czwartek 25 maja psycholog rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn przybliży słuchaczom zagadnienie emocji społecznych. W piątek 26 maja wykład wygłosi Paul Bloom, psycholog i popularyzator nauki, zaś planowaną po tym wystąpieniu dyskusję przygotuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Na sobotę 27 maja zaplanowano spotkanie z Markiem Miodownikiem, materiałoznawcą i autorem poczytnych książek popularnonaukowych. Debata w tym dniu poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja na wykład zaprasza fizyk prof. Krzysztof Meissner, który wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

Wszystkie wykłady będą rozpoczynały się o godz. 19.00, a początek następujących po nich debat zaplanowano na godz. 20.30.

Podczas festiwalu odbędzie się ponadto kilkadziesiąt innych spotkań. Na Copernicus Festival składać się będzie kilka pasm. Pasmo "Śniadania mistrzów" to spotkania z naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą: Andrzej Białas, Janina Ochojska, Anna Dymna oraz Andrzej i Fryderyk Zollowie.

W ramach pasma "Perceptio" odbędzie się seria spotkań ukazująca rolę emocji - analizowaną z perspektywy nauki - w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych.

Z kolei pasmo "Inventio" poświęcone będzie ukazaniu związków między emocjami a technologią. Interaktywna wystawa i specjalistyczne wykłady mają pokazać, że technologia nie tylko potrafi budzić emocje, ale także wykorzystywać wiedzę o ludzkich mechanizmach emocjonalnych po to choćby, by łatwiej nam było korzystać z osiągnięć współczesnej techniki.

Strach, Zdziwienie, Melancholia, Pogarda i Zazdrość - to hasła towarzyszące pięciu nocnym projekcjom w wieczornym "Paśmie filmowym" festiwalu. W każdy wieczór, obok projekcji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem specjalistów poświęcona tytułowym emocjom.

Pomyślano też o licealistach i uczniach oraz dzieciach. Im proponowane są spotkania "Lekcje czytania" i "Nauka czytania". Te pierwsze przeznaczone są dla licealistów, którzy zyskają okazję do rozmów o książkach popularnonaukowych z ich autorami lub tłumaczami. Natomiast "Nauka czytania" to prowadzone przez młodych naukowców zajęcia dla dzieci poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach.

Program Copernicus Festival 2017 wzbogacony zostanie o dwa koncerty: Ensamble Mandel - muzyków węgierskich, którzy wystąpią wraz ze Sławomirem Zubrzyckim, oraz imprezę disco, podczas której DJ’em będzie Bartosz „FISZ” Waglewski.

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć też będzie twórczość jednego z największych grafików dwudziestego wieku, Jerzego Panka. Grafiki Panka - szczególnie te przedstawiające twarze - obecne będą w formie wielkoformatowych tablic na wszystkich niemal wydarzeniach festiwalowych oraz w przestrzeni publicznej Krakowa.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Organizatorami festiwalu są: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński.

Wykłady i debaty odbędą się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie; Al. 3 Maja 1. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji i program wydarzeń są dostępne na stronie: www.copernicusfestival.com

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024