Obecność ptaków sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego

U ludzi mieszkających w okolicy obfitującej w ptaki, krzewy i drzewa, obserwuje się niższe wskaźniki depresji, lęku i stresu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BioScience”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (W. Brytania), Brytyjskiego Związku Ornitologicznego oraz Uniwersytetu w Queensland (Australia) przebadali 270 mieszkańców angielskich miast Milton Keynes, Bedford i Luton pod kątem zdrowia psychicznego. Oszacowali też liczbę ptaków pojawiających się w okolicach ich posiadłości w godzinach porannych i popołudniowych.

Okazało się, że osoby, które w godzinach popołudniowych mogły zobaczyć więcej ptaków, cechowały się lepszym zdrowiem psychicznym – rzadziej doświadczały objawów depresji, lęku i stresu. Lepszym samopoczuciem mogły pochwalić się też osoby, które więcej czasu spędzały na zewnątrz.

Ze względu na to, że ludzie przeważnie nie potrafią odróżniać poszczególnych gatunków ptaków, dla uczestników badania nie miało znaczenia, czy zobaczyli w okolicy kosa, rudzika czy sikorę. Ważne, że byli w stanie dostrzec wiele ptaków, dzięki którym czuli się bardziej zrelaksowani i ściślej związani z naturą.

„Nasze badanie pomaga odkryć rolę, jaką niektóre komponenty natury odgrywają w utrzymaniu zdrowia psychicznego” – podsumowuje koordynator projektu (https://doi.org/10.1093/biosci/biw173) dr Daniel Cox. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ciemna czekolada powiązana z mniejszym ryzykiem cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny pestycyd zagraża zdrowiu mózgu nawet w dawkach uznawanych dotąd za bezpieczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera