Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
28.02.2017 aktualizacja 28.02.2017

Obecność ptaków sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego

U ludzi mieszkających w okolicy obfitującej w ptaki, krzewy i drzewa, obserwuje się niższe wskaźniki depresji, lęku i stresu – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BioScience”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (W. Brytania), Brytyjskiego Związku Ornitologicznego oraz Uniwersytetu w Queensland (Australia) przebadali 270 mieszkańców angielskich miast Milton Keynes, Bedford i Luton pod kątem zdrowia psychicznego. Oszacowali też liczbę ptaków pojawiających się w okolicach ich posiadłości w godzinach porannych i popołudniowych.

Okazało się, że osoby, które w godzinach popołudniowych mogły zobaczyć więcej ptaków, cechowały się lepszym zdrowiem psychicznym – rzadziej doświadczały objawów depresji, lęku i stresu. Lepszym samopoczuciem mogły pochwalić się też osoby, które więcej czasu spędzały na zewnątrz.

Ze względu na to, że ludzie przeważnie nie potrafią odróżniać poszczególnych gatunków ptaków, dla uczestników badania nie miało znaczenia, czy zobaczyli w okolicy kosa, rudzika czy sikorę. Ważne, że byli w stanie dostrzec wiele ptaków, dzięki którym czuli się bardziej zrelaksowani i ściślej związani z naturą.

„Nasze badanie pomaga odkryć rolę, jaką niektóre komponenty natury odgrywają w utrzymaniu zdrowia psychicznego” – podsumowuje koordynator projektu (https://doi.org/10.1093/biosci/biw173) dr Daniel Cox. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024