Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
20.02.2017 aktualizacja 20.02.2017

Po menopauzie też można schudnąć

Ćwiczenia zmniejszają problemy z otyłością, nadwagą i uderzeniami gorąca nawet w przypadku kobiet po menopauzie, które dotąd prowadziły siedzący tryb życia – informuje pismo „Menopause”.

Do najczęstszych problemów związanych ze spadkiem poziomu estrogenów, na jakie uskarżają się kobiety przechodzące menopauzę, należą uderzenia gorąca oraz trudna do zredukowania otyłość, zwłaszcza brzuszna.

Nowe badanie, przeprowadzone na grupie 234 Hiszpanek po menopauzie przez naukowców z uniwersytetu w Granadzie wykazały, że regularne ćwiczenia mogą pomóc obniżyć wagę i kontrolować uciążliwe objawy, takie jak uderzenia gorąca, nawet u kobiet, które wcześniej nie były zbyt aktywne fizycznie.

Kobiety w wieku od 45 do 64 lat, które co najmniej od 12 miesięcy prowadziły siedzący tryb życia wzięły udział w trwającym 20 tygodni programie ćwiczeń.

Aktywność fizyczna przyniosła pozytywne krótko- i długoterminowe zmiany dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet, w tym znaczną poprawę sprawności ich układu krążenia oraz giętkości. Ponadto udało się w niewielkim, choć znaczącym stopniu zmniejszyć masę ciała oraz wskaźnik masy ciała (BMI), a problemy z uderzeniami gorąca częściowo ustąpiły.

To szczególnie dobra wiadomość dla kobiet, które nie chcą korzystać z terapii hormonalnej i poszukujących bezpiecznych, ale skutecznych niefarmakologicznych opcji bez działań niepożądanych.

"Coraz więcej dowodów wskazuje, że aktywny tryb życia oraz regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie, jakość życia i sprawność u kobiet po menopauzie – skomentowała dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy organizacji non-profit The North American Menopause Society (NAMS). - Udokumentowane wyniki dotyczące zmniejszenia częstości uderzeń gorąca i poprawy nastroju wykazały, że ogólnie rzecz biorąc, samopoczucie kobiet jest lepsze, zaś zagrożenie dla zdrowia zmniejsza się." (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022