EO ClimLab, czyli klimat dla każdego

Ilość deszczu spadająca w danym miesiącu, przeciętna siła wiatru, nasłonecznienie, wilgotność powietrza, tego typu dane o klimacie w Europie będzie zbierała platforma EO ClimLab, przygotowywana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.

Earth Observation ClimLab jest międzynarodowym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Partnerami projektu są firmy z Polski, Rumunii i Czech. Ma on przygotować gospodarki różnych państw do zachodzących zmian klimatu.

"Pierwsza i najważniejsza część projektu to platforma IT, na której będą zebrane dane klimatyczne z różnych źródeł np. dane z satelitów np. Sentinel, poszczególnych europejskich miast: lokalnych stacji pogodowych, IoT, urzędów miast etc. Platforma nie tylko będzie gromadziła dane, ale także umożliwiała ściąganie ich przez użytkowników. Na razie z danych będzie mógł korzystać każdy. Zarówno firmy, jednostki naukowe, jak i studenci, którzy potrzebują ich do swoich badań" - mówi PAP Iuliia Strotska reprezentująca firmę Kapitech - jedną z firm realizujących projekt.

Założenia są takie, że z platformy będzie można korzystać na całym świecie. W jej podstawowej wersji udostępniane dane będą dotyczyły Europy, ale planowane są też lokalne wersje dla Czech, Rumunii i Polski. Z danych będą mogły skorzystać np. firmy, które tworzą aplikacje np. dla rolnictwa czy energetyki. Dane dostępne na platformie mają ułatwić tym sektorom przystosowanie się do zmian zachodzących w klimacie. Podstawowa wersja platformy ma powstać w pierwszym kwartale 2017 roku.

Platforma ma być "elastyczna", aby programiści mogli dodawać do niej nowe moduły. W ten sposób będzie "rosła" nawet wtedy, gdy projekt się skończy.

Jednak EO ClimLab to nie tylko internetowa platforma, ale też portal Lab Academy, który powstanie, aby uczyć korzystania z platformy. Elementem projektu będą też szkolenia dla dzieci i studentów na temat zmian klimatu czy możliwości wykorzystania danych satelitarnych.

Trzecia część projektu to tzw. hackatony, szkolenia i konferencje. "W Warszawie przez 18 miesięcy planujemy przeprowadzić osiem hackatonów związanych z tworzeniem serwisów, wykorzystujących dane klimatyczne, skierowanych do różnych branż. Planujemy, aby pierwszy hackaton związany właśnie z rolnictwem, odbył się w marcu 2017 roku w Warszawie" - zapowiada Strotska.

Liderem projektu EO ClimLab jest polska firma Omnilogy, a liderem animacji międzynarodowej Kapitech. W Polsce za część technologiczną i integracyjną platformy odpowiadają Integrated Solutions i Orange Polska ze wsparciem technicznym Blue Dot Solutions, która również będzie prowadzić lokalne działania animacyjne w Gdańsku. Kapitech będzie również odpowiedzialny za lokalne działania na terenie Warszawy.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

ekr/ mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera