Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.09.2016 aktualizacja 05.09.2016

Aducanumab może powstrzymać alzheimera?

Lek, który niszczy patologiczne złogi w mózgach osób z chorobą Alzheimera - aducanumab, okazał się bezpieczny i wydaje się powstrzymywać spadek sprawności umysłowej – informuje „Nature”.

Naukowcy od wielu lat próbują stworzyć lek, który usuwałby z mózgu złogi nieprawidłowego białka - amyloidu.

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z uniwersytetu w Zurychu na 165 pacjentach miało wykazać, czy aducanumab (przeciwciało monoklonalne) jest lekiem bezpiecznym. Podawany przez rok w formie zastrzyków, zmniejszał objętość patologicznych złogów – tym bardziej, im wyższą stosowano dawkę. Również testy sprawności umysłowej wykazały pozytywne efekty terapii.

Niestety, 40 osób trzeba było wykluczyć z badania – połowę z powodu odczuwanych przez nie skutków ubocznych, np. bólów głowy. Skutki uboczne były znacznie częstsze u osób przyjmujących wyższą dawkę.

Choć wyniki okazały się bardzo obiecujące, eksperci zastrzegają, że aducanumab wciąż jest we wczesnej fazie badań. Dotychczasowe próby leczenia alzheimera przyniosły wiele rozczarowań, a ostatni lek przeznaczony dla chorych został zatwierdzony ponad dziesięć lat temu.

Kolejna faza oceny leku (faza 3) obejmuje dwa oddzielne badania kliniczne. Bierze w nich udział 2700 pacjentów z 20 krajów Ameryki, Azji i Europy w bardzo wczesnym stadium choroby. Chodzi o pełne przetestowanie wpływu aducanumabu na spadek zdolności poznawczych. Właśnie faza trzecia okazywała się rozczarowaniem w przypadku wielu potencjalnych leków na alzheimera – wśród nich także przeciwciał monoklonalnych.(PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024