Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
04.07.2016 aktualizacja 04.07.2016

Interdyscyplinarne Studium Teatralne UMCS i CSK

Nowy Cyrk, widowiska plenerowe, technologia sceniczna, warsztat aktora i reżysera, organizacja imprez kulturalnych są w programie Studium Teatralnego, które uruchomi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Studium Teatralne będzie nową interdyscyplinarną specjalnością przy kierunku filologia polska na UMCS. „Do studium przyjmowani będą też inni studenci UMCS, niezależnie od tego, który kierunek studiują i na którym roku. Jesteśmy otwarci także na studentów innych uczelni” – powiedziała z-ca dyr. Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. Alina Orłowska.

Organizatorzy studium podkreślają, że jego zaletą będzie prowadzenie w szerokim wymiarze zajęć praktycznych i warsztatowych, głównie w nowo otwartej, jednej z największych impresaryjnych instytucji w Polsce – Centrum Spotkania Kultur.

„Chcemy budować teatr od strony merytorycznej, teoretycznej i łączyć to z praktyką, z tym, co daje nam budynek Centrum, jego zaplecze techniczne, organizacyjne i osobowe” – zaznaczył dyrektor CSK Piotr Franaszek.

Nauka w studium potrwa trzy lata. Obejmować będzie, oprócz wiedzy teoretycznej, zajęcia praktyczne realizowane w czterech blokach tematycznych. Jeden z nich to Nowy Cyrk i widowiska plenerowe, w którym studenci będą uczyć się m.in. żonglerki, manipulacji przedmiotami, akrobatyki, ekwilibrystyki, a także tworzenia spektaklu w oparciu o środki artystyczne współczesnego cyrku.

Warsztaty pracy z ciałem i głosem, elementarne zadania aktorskie, improwizacja, etiudy grupowe, adaptacja tekstu, taktyki pracy nad spektaklem - to niektóre tematy zajęć z bloku podstawy warsztatu aktora i reżysera.

Blok zajęć pt. menedżer kultury poświęcony będzie zdobywaniu umiejętności m.in. organizacji, promocji i produkcji wydarzeń kulturalnych, zarządzaniu i realizacji projektów kuratorskich.

Osobny blok zajęć dotyczyć będzie techniki i technologii scenicznej w tym m.in. techniki operowania światłem i dźwiękiem, budowy i funkcjonowania scenografii.

Opiekun bloku tematycznego dotyczącego warsztatu aktora i reżysera Paweł Passini podkreślił, że studium jest tak zaplanowane, aby studenci zdobyli umiejętności i wiedzę o pełnym cyklu produkcji teatralnej, od projektu i scenariusza poprzez przygotowanie zaplecza technicznego, grę aktorską, reżyserię, aż po promocję wydarzenia.

Jak powiedział Passini, studenci zostaną wyposażeni w narzędzia do tego, żeby byli w stanie zrealizować projekt całościowo. \"Podczas trzech lat studiów będziemy się zajmować produkcją teatralną od początku do końca i ten cykl zakończy się powstaniem pełnometrażowego spektaklu” – powiedział Passini.

Historyk teatru Jarosław Cymerman z UMCS podkreślił, że w Lublinie, w którym rozwinęły się teatry alternatywne, teatr tańca, festiwal sztuki cyrkowej, brakowało miejsca, gdzie twórcy tej sztuki mogliby przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Zaznaczył, że chodzi o to, aby przekazać to, \"co udało się wypracować w Lublinie teatralnie, tanecznie, cyrkowo\".

Nabór do studium prowadzony będzie do 16 października. Przewidziano 150 miejsc. Dla studentów polonistyki UMCS studium jest bezpłatne; opłacić je będą musieli ci, którzy wybiorą je jako dodatkową specjalizację.

Otwarte w kwietniu CSK ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Realizacja zaplanowanej z rozmachem inwestycji utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.

Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. m kw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne.

Budowa Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej koszt wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce

ren/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022