Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
23.04.2016 aktualizacja 23.04.2016

Lublin/ Prof. Stanisław Michałowski ponownie rektorem UMCS

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 21.10.2013 Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 21.10.2013

Prof. Stanisław Michałowski wybrany został w piątek ponownie rektorem UMCS w Lublinie. Uzyskał 149 głosów elektorskich, zaś jego kontrkandydat, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, prof. Ryszard Bera – 32 głosy.

Michałowski będzie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej drugą kadencję. Wcześniej był m.in. prorektorem tej uczelni ds. studenckich i dziekanem Wydziału Politologii. Nową kadencję rozpocznie 1 września tego roku; będzie rektorem do 2020 r.

Najważniejsze w nowej kadencji będzie dostosowywanie kierunków nauczania do potrzeb pracodawców, umiędzynarodowienie uczelni, wzmocnienie jej pozycji naukowej – zapowiedział Michałowski po ogłoszeniu wyników wyborów.

„Zakładamy, że będą powstawały coraz to nowe kierunki studiów dostosowane do potrzeb rynku pracy i wzmacniana będzie współpraca z pracodawcami. Ważne jest umiędzynarodowienie uczelni przez zwiększenie liczby studentów z zagranicy, w ten sposób tworzymy też mosty między Polakami i Ukraińcami” – powiedział.

„Mamy już bardzo dobrą bazę na wydziałach, zaawansowaną współpracę z przedsiębiorcami, spółki do wdrażania innowacji. Stworzymy specjalne zachęty dla tych, którzy podejmą współpracę z biznesem, dodatkowe granty wewnętrzne, nagrody rektora, będzie specjalna pula pieniędzy na zatrudnienie osób, które pracują też poza uczelnią” – dodał rektor UMCS.

Wzmocnienie pozycji naukowej UMCS należy powiązać z lepszą współpracą uczelni z całym lubelskim ośrodkiem naukowym – uważa Michałowski. „Marzy mi się budowa pozycji naukowej całego ośrodka akademickiego Lublina, to jest wyzwanie dla nas wszystkich. Jeśli nie wzmocnimy wzajemnej współpracy i pozycji naszego ośrodka akademickiego, to będziemy zawsze przegrywali z innymi. Takie działania podejmiemy” – podkreślił.

Prof. Stanisław Michałowski jest absolwentem UMCS z czterdziestoletnim stażem pracy naukowo-dydaktycznej. Studia historyczne ukończył na Wydziale Humanistycznym UMCS w 1977 r. Już w trakcie studiów rozpoczął pracę w Uniwersytecie - początkowo w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych, a następnie na Wydziale Politologii. Tytuł profesora uzyskał w 2014 r. Jest autorem i współautorem ponad 120 prac naukowych.

UMCS to największa publiczna uczelnia po wschodniej stronie Wisły, założona w 1944 r. Obecnie kształci się tu ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. Uniwersytet prowadzi studia na ponad 70 kierunkach na jedenastu wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach. Na UMCS studiuje 1350 cudzoziemców w większości z Ukrainy.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022