Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
08.04.2016 aktualizacja 08.04.2016

Senat uczcił wybitnego polskiego matematyka Kazimierza Kuratowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Senat RP chyli czoła przed dokonaniami jednego z najważniejszych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej, pragniemy wyrazić uznanie dla dorobku naukowego Kazimierza Kuratowskiego - głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Senat z okazji 120. rocznicy urodzin naukowca.

Senatorowie przyjęli uchwałę jednogłośnie. Przypomnieli w niej, że Kuratowski urodził się 120 lat temu, 2 lutego 1896 roku, w Warszawie.

"Senat RP chyli czoła przed dokonaniami jednego z najważniejszych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej. Pragniemy wyrazić uznanie dla dorobku naukowego Kazimierza Kuratowskiego, autora około 170 oryginalnych prac naukowych poświęconych głównie zagadnieniom z zakresu teorii mnogości, w tym topologii mnogościowej, a ponadto opisowej teorii funkcji rzeczywistych oraz logice matematycznej" - napisali w uchwale senatorowie.

Podkreślono, że Kuratowski był nie tylko znakomitym uczonym, ale upowszechniał również polską myśl matematyczną na świecie. Na uznanie zasługują jego praca pedagoga, umiejętność wyszukiwania młodych talentów matematycznych, a także zmysł organizatorski i praca na rzecz odbudowy nauki i szkolnictwa wyższego po II wojnie światowej - głosi uchwała.

Senatorowie docenili także odważną decyzję Kuratowskiego, jako dyrektora Państwowego Instytutu Matematycznego, utworzenia Grupy Aparatów Matematycznych, skupiającej konstruktorów pierwszych w Polsce działających komputerów analogowych i cyfrowych.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że 120. rocznica urodzin Kazimierza Kuratowskiego będzie bodźcem do dalszego rozwoju i promowania polskiej matematyki, a także do położenia nacisku przez władze państwowe, samorządowe i nauczycieli na edukację matematyczną" - głosi uchwała Senatu.

W środę podczas drugiego czytania projektu uchwały senator sprawozdawca Józef Zając (PSL) mówił, że Kuratowski, poza Stefanem Banachem, miał największy udział w rozwoju polskiej matematyki, w tym roku ma się odbyć konferencja poświęcona Kuratowskiemu - zapowiedział Zając.

Prof. Kazimierz Kuratowski to jeden z najwybitniejszych polskich matematyków XX wieku, współtwórca warszawskiej szkoły matematycznej. Zmarł 18 czerwca 1980 r. w Warszawie. (PAP)

kos/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022