Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
25.03.2016 aktualizacja 25.03.2016

Archeolodzy podsumowali w Kairze badania nad Morzem Czerwonym

Morze Czerwone od tysiącleci odgrywało ważną rolę w starożytnym Egipcie, ale również wśród ościennych krain – było oknem na świat, skąd sprowadzano egzotyczne zwierzęta czy produkty z serca Afryki. Archeolodzy dyskutowali w środę 23 marca w Kairze o wynikach prac badawczych w tym rejonie.

Seminarium „Berenike i jej poprzednicy nad Morzem Czerwonym” zorganizowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW wraz z Ministerstwem Starożytności Egiptu, w którego progach odbyły się obrady.

Spotkanie dotyczyło między innymi najnowszych wyników badań misji CAŚ UW i Uniwersytetu Delaware w czerwonomorskim porcie Berenike. Wskazują one na dużo wcześniejsze niż dotychczas uważano funkcjonowanie tego rzymskiego portu. Nowe ustalenia każą, zdaniem archeologów, na nowo spojrzeć na przeszłość nie tylko samej Berenike, ale także regionu Morza Czerwonego.

„Jesteśmy równoważnym partnerem wśród innych zagranicznych misji pracujących wokół Morza Czerwonego” – powiedziała PAP Iwona Zych, wicedyrektor CAŚ UW. - „To temat ważny dla archeologów - w Rzymie właśnie skończyła się Roman Archaeology Conference, gdzie odbyła sesja na temat Morza Czerwonego w czasach Periplusu, a na koniec marca w Paryżu planowane jest sympozjum dotyczące stanowisk archeologicznych na Pustyni Wschodniej. Nasze spotkanie zorganizowaliśmy w Kairze, gdzie rzadko dyskutuje się na te tematy – to ukłon w stronę lokalnych archeologów” – dodała.

Seminarium było pomyślane jako forum wymiany doświadczeń między wieloma misjami i naukowcami pracującymi w regionie – a zatem oprócz Egiptu również w Arabii Saudyjskiej – tam pracuje inna misja CAŚ UW w Aynuna. Prace obu realizowane są dzięki grantom NCN. Priorytetem jest zrozumienie starożytnej sieci handlowej, jak również związanej z nią infrastruktury portowej. Dodatkowo w Berenike celem jest poznanie budowli kultowych – świątyń z okresu od III w. p.n.e. po wiek VI w n.e. Wystąpienia wygłosili również badacze egipscy, natomiast postery zaprezentowały misje włoskie i francuskie, które również działają w tym rejonie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024