Narcyzm to nie to samo, co wysokie poczucie własnej wartości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby narcystyczne często czują się lepsze od innych, ale to nie znaczy, że są same z siebie zadowolone – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego (Holandia).

Zwykło się sądzić, że jedną z podstawowych cech osobowości narcystycznej jest wygórowane poczucie własnej wartości. Jednak z artykułu opublikowanego niedawno w „Current Directions in Psychological Science” wynika, że narcyzm i wysokie poczucie własnej wartości to – wbrew powszechnemu mniemaniu – dwa bardzo odległe konstrukty psychologiczne.

„Na pierwszy rzut oka narcyzm i wysokie poczucie własnej wartości wydają się jednym i tym samym, ale w rzeczywistości są to zjawiska o zupełnie odmiennej naturze” – mówi jeden z autorów badania Eddie Brummelman.

Na podstawie analizy dostępnych publikacji badawczych holenderscy naukowcy doszli do wniosku, że osoby narcystyczne i osoby z wysokim poczuciem własnej wartości różnią się między sobą na wielu poziomach funkcjonowania.

Osoby narcystyczne to ludzie, którzy uważają się za lepszych od innych, ale często bywają niezadowoleni z samych siebie. W relacjach z innymi nie szukają ciepła i bliskości, ale ciągłego podziwu. Dzięki temu mogą poczuć się dumni i wyjątkowi. Ich potrzeba admiracji jest tak silna, że jej niezaspokojenie może doprowadzić do wybuchów złości, a nawet agresji.

Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości widzą w sobie wartościowe jednostki, ale nie bardziej wartościowe od innych. Pragną nawiązywać z ludźmi bliskie i serdeczne kontakty, a podziw otoczenia nie jest im do niczego potrzebny. Rzadko bywają w stosunku do innych agresywne.

„Osoby narcystyczne budują poczucie własnej wartości na bazie reakcji otoczenia. Tak naprawdę często posiadają negatywny wizerunek własnej osoby, a narcyzm jest dla nich jedynie głęboko zakorzenionym mechanizmem chroniącym przed ujawnieniem tego faktu zarówno przed sobą, jak i przed innymi” – komentuje wyniki badania psycholog Aleksandra Jaroszyk.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1177/0963721415619737 (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera