Na wyspie Oahu na Hawajach wykryto pierwszy przypadek zakażenia noworodka przenoszonym przez komary wirusem Zika - informuje Reuters.
Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie ostrzega kobiety w ciąży lub starające się o dziecko przed wyjazdem do Ameryki Południowej oraz na wyspy Morza Karaibskiego.
Gorączka Zika występowała do niedawna głównie w Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku i Chile. W maju 2015 r. wykryto go w Brazylii, gdzie do końca tego roku odnotowano ponad 84 tys. zakażeń Zika. W 2015 r. zarazek ten wykryto w dziewięciu krajach Ameryki Południowej i Środkowej.
Dziecko, które urodziła kobieta na wyspie Oahu na Hawajach zaraziło się w Brazylii, gdzie przebywała w maju 2015 r. Od niej został zainfekowany płód, który przyszedł na świat z uszkodzeniem mózgu. Zakażenie wirusem Zika potwierdziło laboratorium w CDC w Atlancie.
Wirus Zika przenoszą komary Aedes aegypti, nazywane komarami azjatyckimi lub tygrysimi, roznoszące również chorobę denga. Nie chroni przed nim szczepionka, jedyną ochroną przez zakażeniem jest unikanie i niszczenie komarów, które go przenoszą.
U zdecydowanej większości zakażonych ludzi infekcja nie jest groźna. Objawy choroby pojawiają się jedynie u 20 proc. dotkniętych nią osób, najczęściej są to jedynie gorączka, wysypka, bóle stawów oraz zaczerwienienie oczu.
Zakażenie wirusem Zika może być niebezpieczne u niektórych kobiet oczekujących dziecka. W Brazylii wykryto jednak, że może powodować małogłowie płodu objawiające się małą czaszką i puszką mózgową. W 2015 r. liczba przypadków mikrocefalii u noworodków zwiększyła się w tym kraju aż 10-krotnie.
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób ostrzega kobiety w ciąży lub starające się o dziecko przed wyjazdem do Brazylii, Kolumbii, Salwadoru, Gujany Francuskiej, Gwatemali, Haiti, Hondurasu, Martyniki, Meksyku, Panamy, Paragwaju, Surinamu, Wenezueli i Puerto Rico. (PAP)
zbw/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.