Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
05.01.2016 aktualizacja 05.01.2016

Łódź/ Otwarcie najnowocześniejszego w kraju planetarium - w piątek

Wnętrze planetarium, w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni EC1 Wschód w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 04.01.2016 Wnętrze planetarium, w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni EC1 Wschód w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 04.01.2016

Najnowocześniejsze w kraju, wyposażone w sprzęt wartości ok. 13 mln zł, planetarium w Łodzi zostanie otwarte w najbliższy piątek. Na pierwsze projekcje, odbywające się na 14-metrowym ekranie w kształcie kopuły, zarezerwowano już prawie 3 tys. biletów.

"Mamy już blisko 2,9 tys. rezerwacji z czego ponad 2,3 tys. zostało dokonane przez system internetowy, który uruchomiliśmy w nocy z 1 na 2 stycznia. Pozostałe przeprowadzono telefonicznie i dotyczą grup szkolnych" - zaznaczył dyrektor Centrum Nauki i Techniki w EC1 Paweł Żuromski.

Najnowocześniejsze w kraju i w Europie - w opinii łódzkich władz - planetarium rozpocznie działalność w piątek w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni EC1 Wschód. Projekcje odbywać się będą na 14-metrowym ekranie w kształcie kopuły. W sali projekcyjnej znajduje się 110 miejsc.

Oprogramowanie i wyposażenie Planetarium zostało przygotowane przez polsko-amerykańskie konsorcjum. Zapewniło ono obraz o jakości ośmiokrotnie wyższej od HD - w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli. Planetarium ma sześć projektorów sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów i bezszwowy ekran sferyczny. Zdaniem kierownika Planetarium Tomasza Kisiela, sprzęt ten pozwala na całkowite "zanurzenie się" w prezentowanym na ekranie obrazie, zaś wrażenie potęguje dźwięk surround 5.1.

"Do godz. 14 będziemy oferować przede wszystkim pokazy dla grup szkolnych, co nie oznacza, że widzowie indywidualni nie będą mogli z nich korzystać. Popołudniowe pokazy o tematyce popularno-naukowej adresowane są do wszystkich zainteresowanych. Obecnie przewidujemy możliwość rezerwacji miejsc na miesiąc, bo na taki okres mamy ustalony repertuar" - zaznaczył Żuromski.

Łódzkie Planetarium przygotowało dwie własne produkcje "Kosmos dla najmłodszych" oraz "Gwiazdozbiory zimowego nieba"; cieszą się one największym zainteresowaniem widzów i w najbliższych tygodniach bilety na nie zostały już zarezerwowane. Zaplanowano tez pokazy licencjonowane o tematyce popularno-naukowej, m.in. "Dwa szkiełka"- dla najmłodszych widzów oraz "Dobór naturalny" i "Początki ery kosmicznej".

W ramach wszystkich pokazów przewidziano część prowadzoną na żywo, co - zdaniem organizatorów - daje możliwość pobudzania zainteresowania uczestników i odpowiadania na ich pytania, a także pozwala na dostosowanie przekazu do możliwości percepcji grupy. Placówka liczy na współpracę z nauczycielami; jej personel chce służyć pomocą w przygotowaniu prezentacji, lekcji czy zajęć kół zainteresowań.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, bilet dla dzieci łódzkich odwiedzających Planetarium w grupach zorganizowanych będzie kosztował 5 zł. Koszt normalnego biletu to 17 zł, ulgowego - 12 zł.

Otwarcie Planetarium to kolejny etap nadawania nowej funkcji zrewitalizowanym obiektom dawnej elektrowni EC1; na 2016 r. zaplanowano wyposażanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki w zachodniej części kompleksu. Teren dawnej elektrociepłowni EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 90 ha w ścisłym centrum miasta. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł uzyskano jako dofinansowanie UE.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022