Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.12.2015 aktualizacja 11.12.2015

Najlepsze filmy o zabytkach nagrodzone

Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu filmowego "Zabytkomania", organizowanego przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa (NID) przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Ogłoszenie wyników miało miejsce 10 grudnia podczas gali w warszawskim kinie Kultura.

"Historia konkursu rozpoczęła się prozaicznie – od suchego zapisu w Krajowym Programie Ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, który wskazywał, że powinien zostać zorganizowany ogólnopolski konkurs przybliżający szeroko pojęte dziedzictwo naszego kraju” – mówiła w czasie gali prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor NID.

Rozbicka podkreśliła, że w wielu nadesłanych pracach widoczna jest wrażliwość młodzieży na tematykę. „W czasach, gdy zaczyna nas otaczać mocna unifikacja – ubieramy się w podobne rzeczy, podobnie jemy i budujemy, dbanie o poszczególne elementy krajobrazu kulturowego, które nas wyróżniają – nie powtórzą się i są jedyne w swoim rodzaju, staje się sprawą coraz bardziej istotną” – dodała.

Konkurs „Zabytkomania” skierowany był zarówno do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, jak również profesjonalistów – studentów i absolwentów szkół filmowych. W grupie „profesjonaliści” w kategorii film dokumentalny lub reportaż pierwsze miejsce jury przyznało produkcji Przemysława Wawrzyniaka i Dominika Maya - „130 kubików”. To reportaż na temat wiatraków w Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Osiecznej.

W grupie „profesjonaliści” w kategorii film animowany laureatami zostali Kamila Grzybowska-Sosnowska i Mirosław Sosnowski za film „Kolekcjoner”. Animacja przybliża w abstrakcyjny sposób dorobek etnograficzny Oskara Kolberga.

Profesjonaliści walczyli również o nagrodę w kategorii spot reklamowy promujący przyszłoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Pierwsze miejsce zajęła praca Elizy Płocieniak-Alvarez i Stelli Raith zatytułowana „Nieuchwytne”.

W grupie „amatorzy” w kategorii film dokumentalny lub reportaż pierwsze miejsce przyznano grupie Tomasza Wojnarowskiego w składzie: Agnieszka Gertych, Daria Lorenc, Krzysztof Sobczuk, Jan Malkus za film „Spotkanie w Kripplein Christi”. To historia wschowskiego kościoła luterańskiego.

Natomiast „Szczecinieckie czarownice” wygrały w kategorii film animowany. Film przygotowała grupa pod kierunkiem Jolanty Sierpińskiej w składzie: Maciej Lemke, Michał Kotschy, Mateusz Sobolewski, Mikołaj Rojczyk.

W skład jury konkursowego wchodzili zarówno filmowcy i reżyserzy, jak również przedstawiciele PISF i NID.

Profesjonaliści otrzymali nagrody pieniężne. Natomiast dla młodzieży przygotowano kilkudniowe wycieczki po Polsce śladami zabytków i zestawy gadżetów. Do konkursu zgłoszono 50 prac. Zakres zrealizowanych tematów był bardzo szeroko – od dziedzictwa archeologicznego po historię współczesną.

„Cieszy nas to, że konkurs spotkał się z tak pozytywnym odbiorem wśród młodzieży szkolnej, studentów i absolwentów. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń z całej Polski. Wszystkie filmy wykonano z wielką starannością i zaangażowaniem. Duża popularność +Zabytkomanii+ świadczy o tym, że młodemu pokoleniu zależy na dziedzictwie kulturowym i chcą się nim dzielić z innymi. To postawa godna podziwu” – mówi Beata Bauer, kierownik zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie w NID oraz koordynator konkursu.

Tegoroczna edycja konkursu była pilotażowa, ale już teraz zapowiedziano kontynuacje jego idei. Celem „Zabytkomanii” jest nie tylko rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, ale również zwiększenie ich wiedzy o lokalnych zabytkach i historii i nawiązanie więzi z lokalnym dziedzictwem.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024