
Znani historycy i popularyzatorzy dziejów z Polski i zagranicy będą gośćmi czterodniowych XXIV Targi Książki Historycznej, które rozpoczną się w czwartek w Arkadach Kubickiego. Wśród zaproszonych autorów i uczestników sesji będą m.in. Nikita Pietrow, Brendan Simms i Anna Maria Anders.
Targi odbywające się w dniach od 26 do 29 listopada będą okazją do spotkań z licznymi historykami, popularyzatorami i świadkami historii oraz sesji i debat na tematy związane z przeszłością.
Jednym z ważnych wątków imprez towarzyszących będą relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni wieków. Z czytelnikami spotka się 27 listopada rosyjski historyk i działacz praw człowieka ze Stowarzyszenia „Memoriał”, Nikita Pietrow, autor wielu książek o zbrodniach w czasach ZSRR, m.in. „Psów Stalina” czy wydanych właśnie po polsku „Nowego ładu Stalina”.
Autor przybliży główne wątki swoich badań poświęconych Polsce i relacjom polsko-sowieckim, zwłaszcza zbrodni katyńskiej, a także zdradzi tajniki warsztatu pracy historyka poruszającego się po rosyjskich archiwach.
Organizatorzy targów zaplanowali także seminarium pt. „Skąd się wzięła nienawiść? Analiza stosunków polsko-rosyjskich (XVIII–XX wiek)” z udziałem białoruskiego historyka Anatola Tarasa.
Podczas imprezy odbędzie się w Instytucie Historycznym UW debata z czołowym brytyjskim historykiem z Uniwersytetu Cambridge, prof. Brendanem Simmsem, autorem książki „Taniec mocarstw”. Temat tej rozmowy, w której uczestniczyć będą polscy historycy i publicyści, to walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku.
Innym wydarzeniem salonu książki historycznej będzie konferencja w 600-lecie urodzin kronikarza Jana Długosza.
Córka gen. Władysława Andersa, Anna Maria, autorka wspomnień "Córka generała i piosenkarki", opowie o życiu prywatnym jej ojca, rodzinie, marzeniach, słabostkach, a także o staraniach o właściwą pamięć o nim.
Jak zwykle znani historycy i biografowie, m.in. prof. Tomasz Szarota i Mariusz Urbanek, będą podpisywać książki.
Pierwszego dnia XXIV Targów Książki Historycznej zostaną ogłoszeni laureaci nagrody historycznej KLIO w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowych, edytorskiej i varsavianów.
Podczas targów zostanie zaprezentowana oferta ponad 220 wydawnictw historycznych. Po raz szósty odbędzie się także Salon Książki Muzealnej. Będzie się można zapoznać z niezależnymi wydawnictwami z Białorusi i Rosji. W niedzielę nastąpi inauguracja ogólnopolskiego projektu „Karski my hero”.
Zaplanowano m.in. spacery historyczne, lekcje muzealne i pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Spis wydawców targów i pełną listę imprez towarzyszących można znaleźć na stronie:
http://www.historiaikultura.pl/pl/edycja-biezaca/
PAP - Nauka w Polsce
szl/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.