Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
08.10.2015 aktualizacja 08.10.2015

Prestiżowy grant ERC dla dr. Marka Cygana z Uniwersytetu Warszawskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Marek Cygan z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Jego badania będą dotyczyć algorytmów - poinformowało w czwartek biuro prasowe UW.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków. To już dziewiąte prestiżowe stypendium ERC, które trafia na UW.

Jak poinformowało biuro prasowe warszawskiej uczelni, dr Marek Cygan w swoim wniosku o Starting Grant ERC starał się o 1,5 mln euro. W zespole dr. Cygana znajdą się matematycy i informatycy – trzech doktorantów i trzy osoby po doktoracie. Ich badania potrwają pięć lat. Naukowiec przeznaczy grant ERC na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera.

"Będę chciał zbadać powiązania między dwoma nurtami – algorytmami aproksymacyjnymi i parametryzowanymi – oraz metaheurystycznymi – wyjaśnia dr Marek Cygan z MIM UW. – Ten trzeci typ algorytmów jest najczęściej używany, ale bardzo rzadko da się udowodnić, że one działają. Służą do optymalizacji procesów, np. w obliczaniu trasy dla przewiezienia przedmiotu z jednego miejsca do drugiego lub obliczeniu, ile materiału potrzebujemy na wykonanie jakiegoś przedmiotu. Algorytmy mogą być wykorzystywane w logistyce i produkcji, ale grant ERC jest na badania podstawowe, które mają poprawić rozumienie świata. Najważniejsze będą więc wyniki teoretyczne".

Zdobycie grantu ERC to kolejny sukces dr. Marka Cygana. Już jako student UW z powodzeniem startował w zawodach informatycznych. W 2005 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Pokonał wtedy 14,5 tys. konkurentów. W 2007 roku z Marcinem Pilipczukiem i Filipem Wolskim zajął pierwsze miejsce w finale 31. akademickich mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. Uniwersytecka drużyna konkurowała wówczas z ponad 6 tys. drużyn z ponad 1,7 tys. uczelni.

"Wspólnie z Marcinem Pilipczukiem Marek Cygan napisał pracę magisterską +Nowe algorytmy rozwiązujące problem szerokości grafu+, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze prace magisterskie z informatyki organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Później ich praca była prezentowana na międzynarodowej konferencji informatycznej" – przypomina prof. Krzysztof Diks, wieloletni trener uniwersyteckich programistów biorących udział w ACM ICPC.

W 2011 roku Marek Cygan obronił rozprawę doktorską “Cut&Count technique for graph connectivity problems parameterized by treewidth”. "Napisał 29 artykułów do czołowych periodyków i 48 prac konferencyjnych, które są tak samo ważne, jak publikacje w pismach. Był stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Czego się dotknął, zamieniał w złoto" – mówi prof. Diks.

Młody informatyk dostał także stypendia z dwóch uniwersyteckich programów pomagających podnosić jakość zajęć dydaktycznych i badań naukowych: w 2009 i 2014 roku z Nowoczesnego Uniwersytetu, a w 2010 roku z Doktoratów dla Mazowsza.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie. W ciągu pierwszych siedmiu lat działania ERC na granty przeznaczono 7,5 mld euro, w latach 2014-2020 wydzielono na nie ok. 13 mld euro. Finansowane są zarówno badania podstawowe, jak i stosowane.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden mniejszy grant (Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to stypendium dr. Cygana jest pierwszym dużym grantem dla Polaka z ERC. W Horyzoncie 2020 mniejsze środki z ERC wywalczył wcześniej tylko prof. Piotr Sankowski (również z MIM UW), który realizuje grant Proof of Concept.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022