Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
15.09.2015 aktualizacja 15.09.2015

Krakowscy archeolodzy blogują z Jordanii

Źródło: http://www.nauka.uj.edu.pl/edom2015 Źródło: http://www.nauka.uj.edu.pl/edom2015

O trzecim sezonie prac badawczych prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Archeologii w Krakowie w okolicy skalnej twierdzy Sela w południowo-zachodniej Jordanii, można czytać w aktualizowanym na bieżąco blogu.

"Prowadzimy prace poszukiwawcze-powierzchniowe, a w kolejnych latach będziemy prowadzić również prace wykopaliskowe" – wyjaśnia w blogu dr Piotr Kołodziejczyk, kierownik ekspedycji. Jednocześnie dodaje, że celem są także badania geologiczno-hydrologiczne i krajobrazowe. Dużą wagę naukowcy przykładają również do identyfikacji zagrożeń konserwatorskich. W przyszłości planowana jest rewitalizacja tego obszaru we współpracy z architektami krajobrazu i konserwatorami.

Prace zespołu Polaków wpisują się w projekt "Heritage - Landscape - Community", który ma na celu analizę położonego w południowej Jordanii mikroregionu skupionego wokół stanowiska Sela – także przyległych dolin i wzgórz. Naukowcy planują identyfikację najważniejszych punktów, dróg i ścieżek, którymi rejon ten utrzymywał kontakt z sąsiednimi, ważnymi ośrodkami. Zamierzają też opisać sposób funkcjonowania człowieka w tym miejscu na przestrzeni tysięcy lat. „Innymi słowy, chcemy zobaczyć, jak mieszkaniec tego regionu żył, handlował, wojował, dowiadywał się nowych rzeczy” – wyjaśnia na łamach bloga szef ekspedycji.

Kolejnym aspektem badań jest archeo-ekonomia. Zdaniem dr. Kołodziejczyka jest to interesujący teren do tego typu analiz, gdyż to właśnie na obszarze południowej Jordanii znajdowała się stolica państwa nabatejskiego - Petra i przebiegała tzw. Droga Królewska. Archeolodzy prześledzą mechanizmy wymiany i szlaki uczęszczane przez dawnych kupców.

Tegoroczne badania potrwają do 28 września. Można je śledzić na stronie: http://www.nauka.uj.edu.pl/edom2015

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024