Niebawem szczepionka dla uczulonych na ryby

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ryby to silny alergen, nawet śladowa jego ilość może wywołać u osób uczulonych ciężkie reakcje alergiczne. Łódzcy naukowcy biorą udział w pracach nad szczepionką, która ma pomóc takim pacjentom, a nawet umożliwić im jedzenie ryb.

Jak mówi PAP prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u osoby uczulonej na rybę w ciągu kilkudziesięciu sekund po jej spożyciu mogą wystąpić dramatyczne objawy - w postaci na przykład utraty przytomności, a czasami nawet zgonu. "Reakcja ta może być wywołana niewielkimi, śladowymi ilościami alergenu ryb" - podkreśla.

Takim pacjentom, jak mówi ekspert, trudno jest unikać alergenów ryb, ponieważ wchodzą one w skład różnych pokarmów. "Dotąd nie było możliwe bezpieczne podanie szczepionek w takim przypadku. Naszą ideą była taka zmiana cząsteczki alergenu (...), aby zachować jej zdolność do wywoływania tolerancji, ale by pozbawić ją zdolności uczulającej, zdolności wywoływania objawów ubocznych" - tłumaczy.

Niedługo nową szczepionkę będzie można podawać pacjentom w Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jak mówi prof. Krajewski, szczepionka będzie miała na celu odczulenie i umożliwienie spożywania ryb przez osoby dotąd na nie uczulone, a przynajmniej "zdjęcie z tych osób niebezpieczeństwa, że przypadkowy kontakt z rybą może wywołać ciężkie objawy alergiczne".

PAP - Nauka w Polsce

hgt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Szczeklik: terapia daremna jest czymś złym i nie powinnna mieć miejsca w żadnym polskim szpitalu

  • Źródło: Adobe Stock

    Ekspert: przyswajalność witamin i mikroelementów z suplementów jest słaba

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera