Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
17.03.2015 aktualizacja 17.03.2015

Naukowcy: homeopatia nie bardziej skuteczna niż placebo

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo - wykazali eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po analizie wyników 225 wcześniejszych badań nt. działania homeopatii na kilkadziesiąt różnych chorób.

"Nie istnieją rzetelne dowody na skuteczność homeopatii" w żadnym przypadku problemów zdrowotnych, ogłosili eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po metaanalizie wyników 225 wcześniejszych badań i publikacji dotyczących działania homeopatii.

Z przeglądu wynika, że nie ma wiarygodnych badań pozwalających twierdzić, że działanie środków homeopatycznych jest czymkolwiek więcej niż efektem placebo.

Z przeglądu NHMRC wynika, że środki homeopatyczne nie działają na cały szereg dolegliwości i chorób, m.in. astmę, artretyzm, zaburzenia snu, przeziębienie i grypę, zespół chronicznego zmęczenia, egzemę, cholerę, oparzenia, malarię czy uzależnienie od heroiny.

Choć zdarzały się doniesienia nt. skuteczności homeopatii, to naukowa wartość związanych z nimi prac została oceniona przez radę jako mała albo słaba. Badania obejmowały np. zbyt małe grupy uczestników, były słabo przygotowane albo źle zrealizowane.

Według ekspertów NHMRC homeopatii nie powinno się stosować zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych. Decydując się na homeopatię, ludzie mogą ryzykować zdrowiem, gdyż czasami jednocześnie rezygnują z terapii (albo opóźniają moment ich rozpoczęcia), co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody. "Osoby rozważające sięgnięcie po homeopatię powinny się najpierw poradzić dyplomowanego lekarza, a jednocześnie stosować przepisana kurację" - zaznaczył dyrektor generalny prof. Warwick Anderson.

Lekarze ostrzegają również, że homeopatia może być niebezpieczna, gdyż ludzie stosują ją, zamiast się szczepić. Dostępne są homeopatyczne "szczepionki" mające chronić nie tylko przed chorobami częstymi i stosunkowo niegroźnymi, ale także takimi, przeciwko którym medycyna konwencjonalna nie posiada szczepionek - zauważa immunolog, prof. John Dwyer, emerytowany profesor University of New South Wales, cytowany na stronie "Guardian Australia". Dodaje, że homeopatyczne "szczepionki" bywają proponowane dla "ochrony" przed wirusem HIV, gruźlicą czy malarią.

Zwolennicy homeopatii twierdzą, że działa ona zgodnie z zasadą "podobne leczy podobne". W produkcji tych środków używa się niezwykle silnie rozcieńczonych substancji, które - w założeniu - mają leczyć choroby o objawach podobnych do tych, jakie powstają w wyniku spożycia tychże substancji. Rozcieńczanie trwa zazwyczaj tak długo, że w roztworze nie pozostaje nic z początkowej substancji. (PAP)

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022