Naukowcy opracują mapy zanieczyszczeń i model 3D Zalewu Sulejowskiego

Fot. PAP/ Andrzej Zbraniecki 03.08.2004
Fot. PAP/ Andrzej Zbraniecki 03.08.2004

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Norweskiego Instytutu Badań Wody, na podstawie monitoringu parametrów jakości wody opracują mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego i model 3D tego akwenu.

Wyniki badań mają pomóc odbudować potencjał ekologiczny i wpłynąć na stopniową poprawę jakości wód zbiornika. Według specjalistów opracowany model 3D zbiornika będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych dużych zbiorników w Polsce.

Zalew Sulejowski utworzono na początku lat 70. ub. wieku, aby zwiększyć zasoby wodne dla rozwijającej się aglomeracji łódzkiej. Zalew zmieniał swoje funkcje, stał się miejscem rekreacji, ale też unikalnym ekosystemem z bogatą fauną i florą, mającym duży wpływ m.in. na lokalną gospodarkę, rolnictwo, retencję i warunki mikroklimatyczne.

Od wielu lat stan wód zbiornika stale się pogarsza, co powoduje m.in. masowy zakwit sinic i może zagrozić lokalnemu ekosystemowi oraz warunkom życia ponad 100 tys. mieszkańców okolicznych gmin.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wspólnie z Norweskim Instytutem Badań Wody rozpoczynają w marcu projekt "Monsul", którego celem będzie analiza i ocena wpływu czynników kształtujących stan ekologiczny Zalewu Sulejowskiego.

W ramach projektu powstanie spójny model monitoringu wód tego akwenu. Mapa batygraficzna oraz przestrzenna baza danych hydrologicznych i geologicznych rejonu zostanie wykonana przy współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Tworząc je naukowcy będą korzystać z najnowszego oprogramowania, które służy do gromadzenia informacji o środowisku i przestrzeni geograficznej, oraz wizualizować informacje o stanie ekologicznym wód zalewu.

"Wyniki tych badań pozwolą oszacować koszty odbudowy potencjału ekologicznego zbiornika, wpłyną na stopniową poprawę jakości jego wód i zostaną wykorzystane do aktualizacji programów ochrony Zalewu Sulejowskiego" - podkreśla kierownik projektu prof. Ireneusz Zbiciński z PŁ.

W ramach projektu zakupiony i zamontowany zostanie system sond pomiarowych służących do oceny parametrów jakości wody. Ciągłym monitoringiem będą objęte m.in. temperatura wody, pH, stężenie tlenu, zasolenie, stężenie chlorofilu.

Opracowana zostanie też baza danych Systemu Informacji Geograficznej (GIS) rejonu zbiornika i model 3D zalewu. "Model umożliwi symulację stanu ekologicznego zalewu w zależności od zmiany parametrów hydrologicznych i meteorologicznych oraz presji na środowisko wywołanej działalnością człowieka" - dodał szef projektu.

Według łódzkich naukowców model stanie się też matrycą, którą będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników w Polsce. Baza danych systemu GIS rejonu zbiornika będzie wykorzystana do celów edukacyjnych i naukowych.

Zdaniem specjalistów mogą być one wykorzystane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w województwie łódzkim jako narzędzia wspomagające zarządzanie zbiornikiem, w tym np. do aktualizacji planu gospodarowania wodami w regionie.

Budżet projektu "Monsul", który zakończy się w kwietniu 2016 r., wynosi ponad 1,7mln zł. Pieniądze na jego realizację pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Głównym partnerem łódzkich naukowców jest Norweski Instytut Badań Wody, który istnieje od 1958 r. To jedna z najbardziej renomowanych tego typu placówek badawczych w Europie.

Projekt zainauguruje 17 marca konferencja w Swolszewicach Małych w okolicach Zalewu Sulejowskiego. Naukowcy chcą współpracować m.in. z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, szkołami, a także kołami wędkarskimi czy klubami żeglarskimi.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na dnie Bałtyku zalegają wraki; naukowcy z UJ wśród badaczy pracujących nad zmniejszeniem zanieczyszczenia morza

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera