Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
25.02.2015 aktualizacja 25.02.2015

Uniwersytet Łódzki przyzna nagrodę za wybitne dzieło humanistyczne

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Uniwersytet Łódzki ustanowił nagrodę, która przyznana zostanie za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych. Jej patronem jest prof. Tadeusz Kotarbiński - pierwszy rektor łódzkiej uczelni obchodzącej w tym roku 70-lecie istnienia.

Rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel poinformował we wtorek, że ustanowiona przez uczelnię nagroda ma podkreślać znaczenie badań humanistycznych dla codziennego życia, nauki i dla indywidualnego rozwoju człowieka.

"Duża część obszaru badawczego uniwersytetów to humanistyka, o której dzisiaj mówi się wiele, która wymaga wsparcia, promowania i eksponowania, tak abyśmy doceniali jej rolę w społeczeństwie i nauce - to pierwszy cel tej nagrody. Nieprzypadkowo ustanawiamy ją w roku 70-lecia uniwersytetu i nieprzypadkowy jest patron tej nagrody - jedna z najwybitniejszych postaci naszej nauki prof. Tadeusz Kotarbiński" - podkreślił.

Filozof prof. Tadeusz Kotarbiński był jednym z założycieli UŁ, a także pierwszym rektorem tej uczelni. Jak wyjaśnił Nykiel, patron nagrody był wybitnym uczonym i humanistą, człowiekiem głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw. Kotarbiński "ukształtował model pracy naukowej łódzkich uczonych, zgromadził wokół siebie grono wybitnych nauczycieli, wykształcił znakomitych naukowców".

W pierwszej edycji konkursu, której wyniki zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku akademickiego w rocznicę śmierci prof. Kotarbińskiego, wartość nagrody wynosić będzie 50 tys. zł. Spośród zgłoszonych przez uczelnie i instytuty badawcze kandydatów UŁ nominuje pięciu najlepszych. Najwybitniejsze dzieło wybrane zostanie przez kapitułę, w której skład wchodzą: prof. Grzegorz Gazda i prof. Ryszard Kleszcz z UŁ, prof. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu, prof. Anna Lewicka-Strzałecka z Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz rektor UŁ.

Zdaniem Sławka, jednym z zadań nagrody jest pobudzenie dyskusji nad miejscem i rolą nauk humanistycznych. "Domyślam się, że nominowane zostaną dzieła z różnych dyscyplin i to już stworzy pewnego rodzaju dyskusję, czym jest szeroka refleksja humanistyczna. Rolą nauk humanistycznych jest stworzenie areny do poważnych dyskusji nad kształtem społeczeństwa. Przyznając nagrodę, przekonamy się, czy impuls do nich przyjdzie z literatury polskiej, niemieckiej, filozofii społecznej czy ciekawej pracy ekonomicznej podejmującej ważne zagadnienie społeczne" - podkreślił.

Uniwersytet Łódzki został powołany w maju 1945 r. Obecnie kształci ok. 43 tys. studentów i zatrudnia ok. 3,8 tys. pracowników, w tym ponad 2,3 tys. pracowników naukowych. Kandydatom oferuje studia na ok. 120 kierunkach. Uczelnia ma 12 wydziałów i filię w Tomaszowie Mazowieckim.

PAP - Nauka w Polsce

agm/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024