UMCS w Lublinie uzyskał prawo do nadawania stopni doktorskich w dziedzinie nauki o mediach. Od nowego roku akademickiego uruchomi studia doktoranckie w tym zakresie.
Lubelski UMCS jest drugą uczelnią w kraju – po Uniwersytecie Warszawskim – który może nadawać stopnie naukowe doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauka o mediach. Stosowne uprawnienia uzyskał Wydział Politologii tej uczelni.
„Wniosek naszego ośrodka został uwzględniony spośród pięciu, które zostały złożone. To duże osiągnięcie i uznanie naszego dorobku” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dziekan Wydziału Politologii UMCS prof. Grzegorz Janusz.
„W stosunkowo nieodległym czasie - jak sądzę w ciągu trzech lat - możemy uzyskać pełnię praw naukowych, także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego” – dodała prodziekan Wydziału Politologii, kierownik Zakładu Dziennikarstwa UMCS prof. Iwona Hofman.
Na lubelskiej uczelni prowadzone są badania dotyczące m.in. języka mediów, wykorzystywanych technologii, zarządzanie mediami, ich ekonomiki oraz historii mediów i medioznawstwa. Mediami zajmuje się 11 samodzielnych pracowników naukowych, zajęcia prowadzą także dziennikarze praktycy. Na uczelni są dobrze wyposażone studia telewizyjne i radiowe w Inkubatorze Medialno-Artystycznym.
Studia o specjalności dziennikarskiej uruchomiono w UMCS w 1992 r. Od 2004 r. na Wydziale Politologii przyznawane są tytuły licencjackie w tym zakresie, a od 2010 r. – magisterskie. Dziennikarstwo ukończyło tu około 1,5 tys. absolwentów.
Stopnie doktora nauki o mediach będzie mogło uzyskać niedługo 9 osób, które już przygotowują swoje prace. Od przyszłego roku akademickiego mają ruszyć studia doktoranckie, na które będzie mogło być przyjętych 30 osób na studia stacjonarne i 20 – na niestacjonarne – zapowiedziała Hofman. (PAP)
kop/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.