Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
19.01.2015 aktualizacja 19.01.2015

Ogromne ssaki odwiedzają Bałtyk

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Tajemnicza kość, którą znaleziono podczas prac w Kanale Piastowskim w Świnoujściu, należała do humbaka - ustalili na życzenie Urzędu Morskiego w Szczecinie naukowcy. To może być dowód, że te ogromne ssaki odwiedzają Bałtyk.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka urzędu Ewa Wieczorek, około metrowa kość kręgowa, znaleziona we wrześniu 2014 r. podczas robót podwodnych przy budowie umocnień brzegowych Kanału Piastowskiego to fragment kręgosłupa z odcinka lędźwiowego, ważący ok. 15 kg, który pochodzi od humbaka (Megaptera novaeangliae).

Zagadką jest, jak tak wielki osobnik mógł znaleźć się w Kanale Piastowskim odległym od otwartego morza o kilkanaście kilometrów. Ponieważ nie znaleziono innych fragmentów szkieletu humbaka, kręg mógł zostać tam wepchnięty przez ruchy wód lub np. był przywieziony przez jakiegoś marynarza, tłumaczy rzeczniczka.

Humbaki pojawiają się w Morzu Bałtyckim bardzo rzadko, jednak np. w ubiegłym roku Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odnotowała obecność tych waleni m.in. w rejonie Darłówka.

Samice tego ssaka osiągają długość do ok. 17 m, a samce nawet do ok. 19 m. Waga dorosłego osobnika dochodzi do 45 -50 ton.

Jeszcze nie wiemy, co będzie dalej ze znaleziskiem, czy zostanie u nas, jako pamiątka, czy też przekażemy je jakiejś innej instytucji, np. parkowi narodowemu czy muzeum - dodała Wieczorek.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ zig/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022