Naukowcy zbadają jakość snu sportowców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy.

„Podstawowym celem badań jest sprawdzenie, czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne - w przypadku naszych badań w odniesieniu do snu. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób treningi, a ściślej mówiąc – autogenny trening Schultza, bo taki zamierzamy stosować w badaniach, poprawi jakość snu” – powiedziała w poniedziałek PAP kierowniczka projektu dr Kamila Litwic-Kaminska.

Najważniejszym założeniem treningu, jaki stosować będą bydgoscy badacze, jest sugestia płynąca z nagrania. Jak wyjaśniła dr Litwic-Kaminska, w nagraniu takim osoba poddana treningowi słyszy instrukcje i ma wyobrażać sobie, że „poszczególne partie jej ciała stają się ciężkie i ciepłe, a następnie odczuwają to jako stan relaksu, rozluźnienia poszczególnych partii mięśniowych, co w konsekwencji może przełożyć się na lepszy sen”.

Mówiąc o zasadności badań, kierowniczka projektu podkreśliła, że sen jest bardzo ważnym elementem pozwalającym zachować sportowcom dobry stan psychofizyczny, dlatego ma on znaczące przełożenie na uzyskiwane przez nich efekty sportowe. Zwróciła również uwagę na towarzyszący sportowcom wysiłek fizyczny, uczestnictwo w zawodach i związany z tym stres. „Fakt ten może wpływać na zaburzenia jakości snu i proporcji ilości snu. Ważne jest więc sprawdzenie, jak trening relaksacyjny może wpłynąć na sen sportowców” – zaznaczyła kierowniczka projektu.

Projektowi poddani zostaną sportowcy, którzy studiują na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczegółowy harmonogram badań obejmujący m.in. czas trwania projektu oraz liczbę jego uczestników ustalony zostanie w połowie stycznia między uczelnią a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które na realizację badań przyznało 100 tys. zł.

„Badania podzielone zostaną na dwa etapy – w pierwszym z nich uczestniczyć będzie większa grupa osób, którą poddamy badaniom jakości snu i wybranych zmiennych psychologicznych. Na tej podstawie zobaczymy, jakie zmienne psychologiczne wiążą się z jakością snu” – powiedziała dr Litwic-Kaminska.

Do drugiego, eksperymentalnego etapu zakwalifikowana zostanie mniejsza grupa badanych. Będzie to główna część projektu ukierunkowana na badanie dobowej aktywności uczestników. Uzyskane wyniki poddane zostaną analizie statystycznej.

„Planowane badania pozwolą na uzupełnienie wiedzy w obszarze psychologii ogólnie, a w szczególności we wciąż rozwijającej się dziedzinie psychologii sportu. Wnioski z niniejszego badania mają pokazać przede wszystkim, że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy. Zakłócenia te mogą wiązać się z obniżeniem efektywności zawodnika podczas treningów, a w konsekwencji również późniejszych startów” – poinformowała dr Litwic-Kaminska. (PAP)

pie/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera