Krótki kurs historii sztuki - nowy cykl wykładów Muzeum w Gliwicach

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„Sztuka prehistoryczna i starożytna: od jaskini do Koloseum” to tytuł pierwszego z nowego cyklu wykładów w gliwickim muzeum, który odbędzie się w sobotę 17 stycznia. Spotkania, które prowadzić będzie dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, będą podróżą poprzez dzieje – zapowiada Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania.

Celem prelekcji jest przybliżenie najistotniejszych i najbardziej charakterystycznych dla danej epoki dzieł sztuki. Zdaniem muzealników, w nich jak w zwierciadle uchwycić można ducha danego czasu – wartości definiujące ówczesną kulturę i określające charakter cywilizacji.

„+Wszystko po Altamirze to już tylko dekadencja (…) niczego nowego nie odkryliśmy+ - tak o sztuce współczesnej w odniesieniu do prehistorii miał powiedzieć sławny hiszpański malarz Pablo Picasso. Czy rzeczywiście?” – pytają w zaproszeniu organizatorzy spotkania.

Odpowiedzią będzie podróż przez tysiąclecia poprzez wytwory sztuki od społeczeństw paleolitycznych, gdzie omówione zostaną nie tylko przykłady twórczości społeczeństw paleolitycznych w postaci malarstwa jaskiniowego z hiszpańskiej Altamiry i francuskiego Lascaux, ale także późniejsze artefakty kultur megalitycznych z zespołami budowli z brytyjskiego Stonehenge oraz kujawskich Wietrzychowic i Sarnowa.

Następnie dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny zaprezentuje dorobek sztuki trzech wielkich cywilizacji starożytnych. Omówione będą świątynie i grobowce Egiptu, klasyczne budowle i malarstwo ceramiki czarno i czerwono figurowej z Grecji oraz monumentalne budowle, rzeźby i freski cesarskiego Rzymu.

Bezpłatny wykład odbędzie się 17 stycznia w Willi Caro w Muzeum w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a). Ilość miejsc jest ograniczona.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera