Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
22.12.2014 aktualizacja 22.12.2014

Przemoc domowa szkodzi już w okresie płodowym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Znęcanie się nad ciężarną matką może wywołać problemy emocjonalne i behawioralne u jej dziecka – informuje czasopismo „Child Abuse & Neglect”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan (USA) przekonują, że przemoc domowa niekorzystnie wpływa na dzieci jeszcze przed ich urodzeniem.

Badacze wykazali, iż potomstwo źle traktowanych w okresie ciąży matek w ciągu pierwszego roku życia doświadcza wielu problemów emocjonalnych i behawioralnych. Maluchy często miewają koszmary, są strachliwe, silnie reagują na głośne dźwięki i jasne światła, unikają fizycznego kontaktu i mają trudności z odczuwaniem przyjemności.

Autorzy publikacji sądzą, że winny jest podwyższony poziom kortyzolu. Przemoc wobec matki może wywoływać u niej stres, który skutkuje zwiększeniem stężenia hormonu zarówno u niej, jak i u płodu.

„Kortyzol jest neurotoksyczny, więc przy podwyższonym poziomie wywiera niszczący wpływ na mózg. To może tłumaczyć problemy emocjonalne występujące u dzieci po urodzeniu” – mówi prof. Alytia Levendosky, jedna z badaczy.

„Dla klinicystów i matek wiedza o tym, że prenatalne doświadczanie przemocy domowej może bezpośrednio szkodzić dzieciom, jest potężną motywacją do pomagania innym matkom w wydostaniu się z trudnej sytuacji” – dodaje. (PAP)

ooo/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023