Nauka dla Społeczeństwa

06.02.2023
PL EN
17.12.2014 aktualizacja 17.12.2014

Dwie instytucje będą odpowiadały za unijny program "Inteligentny Rozwój"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwie instytucje będą odpowiadały za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020. Ok. 8,6 mld euro ma z niego trafić m.in. na projekty badawczo-rozwojowe dla firm.

W środę Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisało porozumienie z resortem gospodarki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w sprawie realizacji unijnego programu \"Inteligentny Rozwój\" na lata 2014-2020 - powiedziała PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Dodała, że stroną porozumienia z NCBiR jest również minister nauki i szkolnictwa wyższego, który nadzoruje działalność Centrum.

Jak podkreśliła wiceminister, \"Inteligentny Rozwój\" to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020 i największy w Unii Europejskiej finansujący badania, rozwój oraz innowacje.

Wendel pytana, kiedy Komisja Europejska powinna go przyjąć, odparła: \"Mam nadzieję, że nastąpi to do końca roku\". Dodała, że pierwsze konkursy z programu mogłyby zostać uruchomione na początku przyszłego roku.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. \"Inteligentny Rozwój\" to następca \"Innowacyjnej Gospodarki\", programu na lata 2007-2013.

Budżet programu \"Inteligentny Rozwój\" sięga ok. 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu \"Inteligentny Rozwój\" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi. (PAP)

dol/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023