Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
12.12.2014 aktualizacja 12.12.2014

Gaz rozwesela pacjentów z depresją

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podtlenek azotu (gaz rozweselający) łagodzi objawy depresji u większości pacjentów odpornych na inne formy leczenia – czytamy na łamach czasopisma „Biological Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis (USA) przeprowadzili małe badanie na grupie 20 osób ze zdiagnozowaną depresją i wykazali, że ponad 2/3 pacjentów, u których zawiodły standardowe metody leczenia, pozytywnie reaguje na terapię z zastosowaniem gazu rozweselającego – substancji często wykorzystywanej w anestezjologii i stomatologii, lecz po raz pierwszy użytej w celu złagodzenia objawów depresji.

„Wyniki naszego badania wymagają replikacji, ale uważamy, że stanowią dobry punkt wyjścia do dalszych analiz i wierzymy, że terapia podtlenkiem azotu mogłaby w rezultacie pomóc wielu ludziom borykającym się z depresją” – mówi koordynator przedsięwzięcia Peter Nagele.

„To dość zaskakujące, że do tej pory nikt nie wpadł na to, aby wykorzystać substancję skłaniającą ludzi do śmiechu do leczenia pacjentów, których głównym problemem jest nadmierny smutek” – dodaje badacz.

W ramach eksperymentu aplikowano osobom badanym na zmianę mieszankę tlenu i podtlenku azotu (substancję aktywną) lub tlenu i azotu (substancję neutralną). Po upływie dwóch godzin od podania określonego środka oraz następnego dnia pytano pacjentów o natężenie objawów choroby: smutku, poczucia winy, myśli samobójczych, niepokoju i bezsenności. Nikt nie wiedział, czy dany uczestnik podczas konkretnej sesji otrzymał akurat gaz rozweselający czy placebo.

Okazało się, że spośród osób przyjmujących podtlenek azotu 14 pacjentów doświadczyło umiarkowanej lub znacznej poprawy samopoczucia, a 3 oznajmiło, że symptomy choroby ustąpiły zupełnie.

Spośród badanych otrzymujących placebo tylko 7 doznało jakiejkolwiek poprawy, a jeden skarżył się na pogorszenie stanu zdrowia.

„Po otrzymaniu podtlenku azotu wielu pacjentów deklarowało wystąpienie szybkiej i znacznej poprawy samopoczucia… Większość pacjentów, którzy doświadczyli poprawy, twierdziła, że poczuła się lepiej już w ciągu dwóch godzin od aplikacji podtlenku azotu. Tymczasem na dobroczynny, antydepresyjny efekt stosowania typowych doustnych antydepresantów trzeba zazwyczaj czekać co najmniej dwa tygodnie” – komentuje Charles R. Conway, współautor badania.

„Jeśli uda się powtórzyć wyniki naszego badania, ten szybko działający lek może okazać się użyteczny dla pacjentów z ciężką depresją, u których występuje podwyższone ryzyko samobójstwa i potrzeba natychmiastowej pomocy. Lek mógłby być również wykorzystywany w celu tymczasowego łagodzenia symptomów do momentu aż nie zaczną działać konwencjonalne metody leczenia” – wyraża nadzieję inny badacz Charles F. Zorumski.

Rezultaty badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii, która odbyła się w dniach 7-11 grudnia w Scottsdale w stanie Arizona (USA). (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022