Nauka dla Społeczeństwa

06.02.2023
PL EN
08.10.2014 aktualizacja 08.10.2014

Znamy uczelnie najbardziej przyjazne rodzicom

Dziewięć szkół wyższych, które realizują najwięcej działań wspierających młodych rodziców, otrzymało tytuł "Uczelni Przyjaznej Rodzicom". W pierwszej edycji konkursu realizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU z Krakowa przyznano też sześć wyróżnień.

Konkurs miał umożliwić zbadanie, jak uczelnie uwzględniają potrzeby studentów - rodziców. Miał również promować najlepsze praktyki wspierające studentów oraz doktorantów w godzeniu nauki i pracy badawczej z obowiązkami rodzicielskimi.

Spośród 25 uczelni, które wypełniły ankietę konkursową, tytułem „Uczelni Przyjaznej Rodzicom” kapituła konkursu nagrodziła dziewięć szkół wyższych. Poza tym, wyróżniono sześć uczelni, które są wrażliwe na potrzeby rodziców oraz otwarte na wprowadzanie zmian, które sprzyjają godzeniu życia rodzinnego z nauką.

Tytuł "Uczelni Przyjaznej Rodzicom" uzyskały: Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach; UAM Collegium Polonicum w Słubicach; Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet Łódzki; Uniwersytet Śląski w Katowicach; Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu; Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy; Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.

Z kolei wyróżnienia otrzymały: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

„Pozytywnie zaskoczyła nas jakość i ilość prowadzonych w tych uczelniach działań. Oprócz dostosowania infrastruktury do potrzeb rodziców: podjazdy dla wózków, windy, przewijaki, miejsca dla matek karmiących czy pokoje dla rodziców z dziećmi oraz wprowadzania rozwiązań organizacyjnych np. pomoc materialna, elastyczność w organizacji studiów, uczelnie te wprowadzają nowe, bardzo ciekawe rozwiązania. W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej rodzice wspierani są w ramach kompleksowego programu +Mama i Tata idą na studia+. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach programu +Przestrzeń MAMY i dla TATY+, powstają nowe miejsca przyjazne rodzicom z małym dzieckiem, a w uczelnianym serwisie: www.bezpieczny-student.uje.edu.pl jest specjalna zakładka dla studentów będących rodzicami, gdzie w jednym miejscu mogą znaleźć oni wszystkie przydatne informacje” - podaje prezeska Stowarzyszenia Katarzyna Piecuch.

Wszystkie uczelniane działania zostaną opisane w podręczniku dobrych praktyk, który dostępny będzie on-line już na początku listopada. Znajdą się w nim także rekomendacje i wytyczne dla wszystkich szkół wyższych, w jaki sposób dostosowywać przestrzeń akademicką do potrzeb studiujących i pracujących na uczelniach rodziców. „Mamy nadzieję, że dobre przykłady zainspirują innych i zachęcą do wprowadzania zmian. Zwłaszcza, że jak się okazało, wiele szkół wyższych jest otwartych na wdrażanie nowych rozwiązań i dostrzega wagę problemu" – mówi Katarzyna Piecuch.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023