Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.05.2022
PL EN
11.09.2014 aktualizacja 11.09.2014

Dr Marek Grajek autorem najlepszej książki popularnonaukowej

Dr Marek Grajek został laureatem konkursu „Złota Róża” na najlepszą książkę popularnonaukową. Nagrodę przyznano za książkę „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

„Złota Róża” przyznawana jest autorowi najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. Nagroda zostanie wręczona podczas debaty kończącej XVIII Festiwal Nauki w Warszawie.

W swojej książce Marek Grajek przedstawił grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish.

"Dekryptaż +Ryby+ umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do powodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii. Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego. Rozpoczyna się kryptologiczny wyścig, w którym obie strony prezentują profesjonalizm i determinację. Ostateczne zwycięstwo alianci zawdzięczają w równej mierze osiągnięciom swych kryptologów w sferze teorii i inwencji inżynierów, którzy w zmaganiach z niemieckimi maszynami szyfrującymi docierają na skraj ery komputerów" - napisano w podsumowaniu książki.

Szczegóły dotyczące nagrody: http://festiwalnauki.edu.pl/zlota-roza-2014/

Wręczenie nagród odbędzie się podczas debaty „Wszechświat – prosty, czy złożony?” 28 września o godz. 18 w Auli Starego BUW-u na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022