Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
18.08.2014 aktualizacja 18.08.2014

Na Politechnice Łódzkiej powstaje innowacyjna bielizna promedyczna

Na Politechnice Łódzkiej powstaje prototypowa bielizna wspomagająca profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Bielizna ma m.in. zawierać wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii i poprawiające jej skuteczność.

Autorką projektu jest 25-letnia Emilia Frydrysiak, doktorantka na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ, która została laureatką IV edycji konkursu "Innowacja jest kobietą" Fundacji Kobiety Nauki.

Projekt zakłada opracowanie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zapewnić ma to m.in. wykonanie mikrokapsuł z olejkami eterycznymi, np. z rumianku lub szałwii oraz mikrokapsuł z ekstraktem lub sokiem z żurawiny oraz ich nałożenie na podłoża tekstylne. Do poprawy skuteczności procesu leczenia przyczynić się mają wkładki grzejne utrzymujące bezpieczną temperaturę w miejscu terapii.

"Jest to bielizna, mająca implementowane cztery rodzaje wkładek, z czego jedna z nich posiadać będzie tekstylne elektrody grzejne. Dwie wkładki będą miały zastosowanie izolacyjne, a na samym wierzchu będzie umieszczona wkładka wymienna. To na niej będą umieszczone związki wspomagające leczenie infekcji dolnych dróg moczowych. Będą się one uwalniały pod wpływem podwyższonej temperatury dzięki elektrodom grzejnym" - powiedziała w środę PAP Emilia Frydrysiak.

To rozwiązanie łączy w sobie wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Jego przewagą nad tradycyjnymi formami terapii obejmującymi kąpiele parowe jest wygoda w stosowaniu. Trzy stałe wkładki będą mogły być prane wraz z bielizną. "System grzejny i mikrokapsułki stanowią część ubioru, a bielizna jest wygodna w użytkowaniu oraz nie wymaga specjalistycznej obsługi przez użytkownika" – uważa autorka projektu.

Nagrodzony projekt został zgłoszony do opatentowania. Jego twórczyni liczy, że prace nad prototypem bielizny zakończą się najpóźniej w przyszłym roku. "Obecnie prowadzimy prace na jego częściami składowymi" - dodała.

Według niej ma to być bielizna dla kobiet, bowiem - statystycznie - kobiety 50 razy częściej cierpią na zapalenie dolnych dróg moczowych niż mężczyźni. Według statystyk nawet co drugą kobietę spotyka to chociaż raz w życiu.

Projekt jest częścią pracy doktorskiej łódzkiej badaczki. Stara się pozyskać granty na niego, ale na razie finansuje badania samodzielnie.

Emilia Frydrysiak jest na pierwszym roku studiów doktoranckich na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności na Politechnice Łódzkiej. Jest też studentką kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na tej uczelni.

Swój innowacyjny projekt zaprezentuje na przełomie października i listopada na targach wynalazczości iENA, organizowanych w niemieckiej Norymberdze.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ mki/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023