Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.05.2022
PL EN
09.08.2014 aktualizacja 09.08.2014

Codzienna dawka aspiryny zmniejsza ryzyko raka

Przyjmowana codziennie niewielka dawka aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego i śmierci z jego powodu – informuje pismo ”Annals of Oncology”.

Naukowcy z Queen Mary University of London przeanalizowali około 200 badań dotyczących korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem aspiryny. Okazało się, że u osób, które ją zażywały, liczba zgonów z powodu raka żołądka, jelita grubego i przełyku była mniejsza o 30-40 proc. Mniej wyraźny i gorzej udokumentowany spadek liczby zgonów dotyczył raka piersi, prostaty i płuc. Korzyści związane z systematycznym przyjmowaniem aspiryny uwidaczniały się po co najmniej pięciu latach i utrzymywały nawet po odstawieniu aspiryny (choć nie ustalono, jak długo). Ponieważ niebezpieczeństwo krwotoku rośnie z wiekiem, naukowcy sugerują zaprzestanie przyjmowania aspiryny po 10 latach od jego rozpoczęcia.

Jak twierdzą autorzy analizy, gdyby każdy zdrowy mieszkaniec Wielkiej Brytanii w wieku od 50 do 64 lat przyjmował 75 miligramów aspiryny codziennie przez 10 lat, w ciągu 20 lat można by zapobiec około 122 000 zgonów.

Ostrzegają jednak, że zmniejszając krzepliwość krwi aspiryna może spowodować wewnętrzne krwawienia (co w skali całej Wielkiej Brytanii spowodowałoby 18 000 zgonów). Dlatego przed jej stosowaniem trzeba zasięgnąć porady lekarza, aby nie podawać leku osobom szczególnie zagrożonym krwawieniami – na przykład z zaburzeniami krzepnięcia, palącym i nadużywającym alkoholu.

"Codzienne przyjmowanie aspiryny wydaje się najważniejszym środkiem zapobiegawczym, jaki możemy podjąć w celu zmniejszenia zagrożenia nowotworami - po zaprzestaniu palenia i zmniejszeniu masy ciała" - powiedział BBC kierujący badaniami prof. Jack Cuzik z Queen Mary University of London, który sam zażywał lek przez cztery lata. Jego zdaniem korzyści przeważają nad zagrożeniami. Jak twierdza brytyjscy specjaliści, jeśli 1000 osób w wieku 60. lat przyjmuje aspirynę przez 10 lat, po upływie kolejnej dekady można się spodziewać uniknięcia 16 zgonów z powodu raka, jednego mniej zgonu na skutek zawału, ale też dwóch dodatkowych zgonów z powodu krwotoków.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022