Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
15.07.2014 aktualizacja 15.07.2014

W Poznaniu przyszli studenci zainteresowani filologiami i weterynarią

Filologia norweska i duńska miały największe wzięcie podczas tegorocznego naboru na nowy rok akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na innych uczelniach publicznych w mieście oblegane były m.in. logistyka, weterynaria i kierunek lekarski.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) o każde miejsce na filologii norweskiej starało się 28 osób, na filologii duńskiej 13 osób, zaś na lingwistyce stosowanej ponad siedem osób. Również ponad siedem osób walczyło o miejsce na reżyserii dźwięku.

Studia na katedrze skandynawistyki cieszą się ogromnym powodzeniem od wielu lat. „Nigdy nie mieliśmy kłopotów z naborem. Przyszłych studentów przyciąga +egzotyczność+ naszych kierunków. Poznań jest jedynym ośrodkiem w kraju, w którym oferowane są wszystkie języki skandynawskie” – powiedział PAP kierownik katedry Grzegorz Skommer.

Najwięcej osób, ponad 1,5 tys., zgłosiło się na prawo, ponad 1,4 tys. - na psychologię, 1,1 tys. - filologię angielską.

Jak poinformował PAP Przemysław Stanula z biura prasowego uczelni, w rekrutacji 2014/2015 na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym zgłosiło się ponad 23 tys. kandydatów. Przygotowano dla nich 8,8 tys. miejsc. W sumie w rekrutacji uczestniczyło 30 tys. kandydatów. UAM przygotował dla kandydatów wszystkich stopni i rodzajów studiów łącznie 23,2 tys. miejsc. Uczelnia oferuje kandydatom w nowym roku akademickim 67 kierunków studiów.

Wśród nowych kierunków studiów są: humanistyka w szkole – polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie, polonistyka w kontekstach kultury oraz zarządzanie środowiskiem. Nowymi specjalnościami są m.in. chemia sądowa oraz profilaktyka i interwencja kryzysowa.

Iwona Cieślik z Uniwersytetu Ekonomicznego podała, że najwięcej kandydatów uczelnia odnotowała na kierunkach: prawno-ekonomicznym - 6 osób na miejsce, finanse i rachunkowość – ponad 5 kandydatów na miejsce.

Na rok akademicki 2014/2015 na I stopień studiów stacjonarnych zgłosiło się 6,2 tys. kandydatów na 2100 miejsc. W tym roku na Wydziale Zarządzania powstała specjalność: operacje finansowe funduszy inwestycyjnych.

„Jednym z najszybciej rozwijających się działów w sektorze finansowym w Polsce są globalne centra międzynarodowych operacji finansowych. Żaden z polskich uniwersytetów nie przygotowuje do pracy w takich miejscach. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu podjął to wyzwanie” – podała Iwona Cieślik.

Przyszli studenci Politechniki Poznańskiej (PP) chcą studiować m.in. logistykę i inżynierię biomedyczną. Każdym miejscem na tych kierunkach zainteresowanych było ponad 12 osób. Ponad 10 kandydatów walczyło o miejsce na kierunku inżynieria materiałowa.

Jak podała w imieniu uczelni Iwona Kawiak-Sosnowska, na studia stacjonarne I stopnia zgłosiło się prawie 24 tys. kandydatów. Przygotowano dla nich ponad 4 tys. miejsc. Najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunki: logistyka, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn.

W nowym roku akademickim PP poszerza ofertę studiów o kierunek mechanika i budowa maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania.

Jerzy Lorych z Uniwersytetu Przyrodniczego podał PAP, że do 7 lipca, ostatecznego terminu pierwszej elektronicznej rekrutacji zgłosiło się prawie 6 tys. kandydatów, w tym prawie 5,2 tys. na studia stacjonarne.

Najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria, na jedno miejsce zgłosiło się 15 chętnych. Na każde miejsce na kierunku dietetyka zgłosiło się ponad siedem osób.

Nowe kierunki oferowane przez uczelnię to inżynieria biotworzyw na Wydziale Technologii Drewna, inżynieria rolnicza na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii, turystyka przyrodnicza na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt oraz od semestru letniego ochrona przyrody na Wydziale Leśnym.

Uniwersytet Medyczny wprowadza w nowym roku akademickim kierunek protetyka słuchu, studia drugiego stopnia stacjonarne 2-letnie. Jak poinformowała Dominika Bazan z biura prasowego uczelni, największym zainteresowaniem cieszy się, podobnie jak w poprzednich latach, kierunek lekarski. Na 220 miejsc zgłosiło się prawie 4,1 tys. osób. O przyjęcie na kierunek lekarsko-dentystyczny z 72 miejscami stara się prawie 2 tys. osób.

Na Akademii Wychowania Fizycznego nowym kierunkiem w tym roku jest dietetyka. Szczególny nacisk na tym kierunku położony będzie na kwestie żywienia sportowców.

Reprezentująca uczelnię Lidia Majdecka podała PAP, że na kierunek wychowanie fizyczne na 250 miejsc zgłosiło się ponad 400 osób, na fizjoterapię, gdzie limit wynosi 150 miejsc, ponad 300 chętnych, na kierunku sport - ponad 300 chętnych walczy o 115 miejsc. Kierunek turystyka i rekreacja z ponad 250 miejscami ma niespełna 230 chętnych.

Do Akademii Muzycznej do tej pory zgłosiło się 440 kandydatów, dla których przygotowano ok. 270 miejsc. Anna Czajkowska-Zimnicka poinformowała PAP w imieniu uczelni, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowano na wokalistyce, najwięcej chętnych zgłosiło się na instrumentalistykę.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ mki/ mow/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022