Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
06.06.2014 aktualizacja 06.06.2014

Cypryjskie odkrycia polskich archeologów na wystawie w Krakowie

„Pod opieką Afrodyty. Archeolodzy krakowscy odkrywają rynek Pafos, stolicy grecko-rzymskiego Cypru” to tytuł plenerowej wystawy prezentującej dotychczasowe wyniki badań naukowców z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie prowadzonych na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze.

Krakowscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe na Cyprze pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Paphos Agora Project od 2011 roku. To starożytne miasto było stolicą grecko-rzymskiego Cypru, a obecnie wpisano je na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wieloletni projekt badawczy realizują nieopodal również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego. Oprócz Polaków w najbliższej okolicy prowadzą badania misje cypryjskie, włoskie, australijskie, francuskie i amerykańskie.

Prace prof. Papuci-Władyki mają na celu przebadanie agory, czyli rynku starożytnego miasta, określenie sposobu oraz czasu funkcjonowania tej przestrzeni publicznej. Archeolodzy chcą również sprawdzić, czy poniżej agory rzymskiej znajdowała się agora z wcześniejszego okresu - hellenistycznego. Efektem prowadzonych przez Instytut Archeologii UJ wykopalisk są nie tylko pozyskiwane informacje, ale także często unikatowe zabytki archeologiczne.

Wystawy fotograficzna składa się z kilkunastu plansz. Jak informują jej organizatorzy, jej celem jest upowszechnianie nauki i próba jej promocji poza murami uczelni. Na zdjęciach można zapoznać się z najcenniejszymi zabytkami pozyskanymi w toku prac – unikatowymi naczyniami ceramicznymi, metalowymi, czy instrumentami np. wagą rzymską wykonaną z brązu, realiami misji wykopaliskowej, odsłoniętymi pozostałościami architektonicznymi. Wystawa przybliża odbiorcom różne aspekty życia codziennego starożytnych mieszkańców Pafos.

Ekspozycję można oglądać do 8 czerwca na krakowskich Plantach naprzeciwko Bunkra Sztuki. Później zostanie przeniesiona w rejon Teatru Słowackiego, gdzie będzie eksponowana w dniach 9-22 czerwca.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację Archaeologica. Ekspozycja jest współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023