Nauka dla Społeczeństwa

07.07.2022
PL EN
09.04.2014 aktualizacja 09.04.2014

Dni Narodowego Centrum Nauki w Lublinie

Dyskusje o możliwościach i problemach związanych z pozyskiwaniem grantów przez naukowców oraz prezentacja osiągnięć laureatów konkursów grantowych – to główne punkty programu Dni Narodowego Centrum Nauki (NCN), które rozpoczęły się w środę w Lublinie.

Dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk powiedział, że Centrum rozdzieliło w ubiegłym roku granty na sumę ponad miliarda złotych, we wszystkich dziedzinach nauki. "Fundusze wystarczyły w ubiegłym roku na sfinansowanie 23 proc. wniosków. Mamy dużo więcej wniosków niż możemy sfinansować, stąd waga systemu oceny, żeby z tych propozycji wybierać najlepsze" – powiedział Jajszczyk na konferencji prasowej.

Dodał, że około połowa wszystkich środków trafiło do młodych naukowców, a 23-procentowy wskaźnik sfinansowanych wniosków w stosunku do złożonych jest podobny, jak w innych tego typu agencjach grantowych działających w krajach wysoko rozwiniętych. "Chcielibyśmy mieć więcej pieniędzy do podziału, żeby ten wskaźnik sukcesu był wyższy" – zaznaczył dyrektor NCN.

W przypadku lubelskich uczelni w ciągu minionych dwóch lat granty zdobyło 200 wniosków na łączną kwotę ponad 52 mln złotych. W ubiegłym roku finansowanie zyskało 17 proc. złożonych wniosków. „To jest przyzwoity wynik, jakkolwiek lekko poniżej średniej. Jest tu na pewno potencjał ogromny, jest sporo uczelni dobrze wyposażonych. Oczekujemy, że te wyniki będą coraz lepsze” – ocenił Jajszczyk.

Najwięcej pieniędzy z NCN spośród lubelskich uczelni pozyskał UMCS, ponad 19 mln zł na 71 projektów – poinformował rektor tej uczelni prof. Stanisław Michałowski. „Skuteczność UMCS w pozyskiwaniu środków na badania z Narodowego Centrum Nauki to ponad 20 proc., co daje nam 17. miejsce w kraju” – dodał rektor.

W tym roku budżet Narodowego Centrum Nauki jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym. Centrum wspiera głównie badania podstawowe, wnioski o granty oceniane są przez przedstawicieli środowiska naukowego.

W środę i czwartek, w ramach Dni Narodowego Centrum Nauki, zaplanowano spotkania zdobywców grantów NCN, którzy na lubelskich uczelniach będą opowiadać o swoich osiągnięciach. Przedstawiciele Centrum rozmawiać będą z lubelskimi naukowcami o możliwościach zdobycia pieniędzy oraz problemach z tym związanych. Zaplanowano też sesję szkoleniową dla pracowników administracji uczelni i instytutów badawczych poświęconą kwestiom formalnym, prawnym i finansowym związanym ze składaniem wniosków i rozliczaniem grantów.

Narodowe Centrum Nauki działa od 2011 r. pod nadzorem ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Powołane zostało do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Jego siedzibą jest Kraków.

Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się po raz drugi (rok temu odbyły się w Katowicach). Ich współorganizatorem są lubelskie uczelnie oraz Rada Młodych Naukowców. Jednym z patronów medialnych Dni NCN jest serwis Nauka w Polsce PAP.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022