Pradzieje Suwalszczyzny i Mazur na nowoczesnej wystawie w Suwałkach

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach otwarto stałą wystawę archeologiczną „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”. Na ekspozycję oprócz starannie wyselekcjonowanych zabytków, składają się nowoczesna scenografia, liczne rekonstrukcje, stanowiska multimedialne i efekty dźwiękowe.

Na wystawie zwiedzający mogą zapoznać się z trwającą kilkanaście tysięcy lat historią regionu. W wędrówce przez dzieje towarzyszy widzom suwalski poszukiwacz przygód i badacz lokalnych dziejów. Muzealnicy stworzyli postać, która jest kompilacją kilku sylwetek dziewiętnastowiecznych starożytników oraz żyjących w dwudziestym stuleciu krajoznawców, archeologów i historyków.

Narracja wystawy skupia się na kilku kluczowych dla regionu okresach. Pierwszym z nich jest schyłek starszej i środkowa epoka kamienia. Zwiedzający wystawę poznaje środowisko naturalne, które było wówczas bardzo bogate, sprzyjało egzystencji wędrownych łowców, rybaków i zbieraczy. W tej części ekspozycji można obejrzeć m.in. naturalnej wielkości rekonstrukcję szałasu sprzed 10,5 tysiąca lat w Miłukach koło Ełku.

Kolejnym ważnym epizodem na którym skupia się wystawa jest pojawienie się Bałtów Zachodnich w połowie pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Społeczność ta wznosiła imponujące budowle obronne na szczytach niedostępnych wzgórz oraz na rusztach drewnianych ulokowanych na płyciznach jeziornych.

Pierwszej połowie I tysiąclecia poświęcona jest następna część ekspozycji. Wtedy bogata kultura Bałtów Zachodnich rozkwitła. „Rozległe kontakty handlowe i możliwość zapoznania się z osiągnięciami prowincji rzymskich, sąsiednich plemion germańskich i ludów wschodnich stały się potężnym impulsem do rozwoju. Najważniejszym przedmiotem wymiany handlowej był wówczas bursztyn” – czytamy w opisie wystawy. Najcenniejsze eksponaty prezentowane publiczności pochodzą z cmentarzyska kurhanowego w Szwajcarii, na przedmieściach Suwałk.

Ostatnia część wystawy prezentuje wykrystalizowanie się plemienia Jaćwingów we wczesnym średniowieczu, z typowym dla okresu feudalnego systemem grodów obronnych, otoczonych osadami i polami. Głównym elementem tej części ekspozycji są zabytki pochodzące z zespołu osadniczo-obronnego w Szurpiłach. Ukazano również dramat bałtyjskich mieszkańców tych ziem, związany z brutalną inwazją krzyżacką.

Autorem koncepcji merytorycznej i tekstów na wystawie jest Jerzy Siemaszko. Ekspozycja powstała w wyniku realizacji projektu nr LT-PL/116, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej, Litwa Polska 2007-2013 Sąsiedzi w działaniu. Wkład własny do projektu zapewniło miasto Suwałki. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera