Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
16.01.2014 aktualizacja 16.01.2014

Dni Narodowego Centrum Nauki tym razem w Lublinie

Jak wniosek do Narodowego Centrum Nauki przygotować od strony formalnej, jak rozliczać realizowane projekty - tego dowiedzą się uczestnicy Dni Narodowego Centrum Nauki. Organizowane po raz drugi wydarzenie odbędzie się 9 i 10 kwietnia.

Po raz pierwszy gospodarzem spotkania będzie Lublin.

Organizatorami wydarzenia są: Narodowe Centrum Nauki oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Współorganizatorem Dni jest Rada Młodych Naukowców. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Podczas Dni Narodowego Centrum Nauki zaplanowano spotkania dla doświadczonych naukowców i osób rozpoczynających karierę naukową, w czasie których NCN zaprezentuje swoją ofertę konkursową. Spotkania będą okazją m.in. do wyjaśnienia wątpliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie przygotowania wniosków oraz przybliżenia zasad regulujących obsługę projektów finansowanych przez Centrum. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty z obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych realizowanych w ramach konkursów NCN.

Spotkanie ma przybliżać pracownikom administracyjnym jednostek naukowych zasady regulujące obsługę wniosków i projektów finansowanych przez Centrum. Poruszone będą takie praktyczne zagadnienia jak: przygotowanie wniosków od strony formalnej oraz finansowe rozliczanie realizowanych projektów. Przedstawione zostaną problemy prawne, finansowe i administracyjne związane z obsługą projektów badawczych.

Uczestnicy spotkań poznają też przykładowe projekty, które otrzymały finansowanie w poszczególnych konkursach Centrum. Kierownicy projektów przedstawią główne zadania i cele badawcze, opowiedzą o kolejnych etapach pracy naukowej. Rada Młodych Naukowców poprowadzi seminarium "Mechanizmy finansowania badań młodych naukowców w Polsce".

Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 roku. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie praktyczne zastosowanie ani użytkowanie.

W 2012 r. Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło 11 konkursów na projekty badawcze i staże podoktorskie. W ramach konkursów złożono ponad 12 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 5,3 mld zł. Do finansowania zakwalifikowano prawie 2,5 tys. wniosków o wartości ponad 1 mld zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022