Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.01.2014 aktualizacja 15.01.2014

Komora bezechowa AGH jak nowa

Po wielomiesięcznej modernizacji oddano do ponownego użytku w Krakowie tzw. komorę bezechową – jedno z największych laboratoriów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dzięki komorze w idealnych warunkach można dokonywać niezakłóconych pomiarów parametrów akustycznych źródeł dźwięku, materiałów oraz przyrządów.

Komora bezechowa jest izolowanym od otoczenia pomieszczeniem, którego ściany wewnętrzne nie odbijają fal dźwiękowych. Jedno z najlepiej wyposażonych i największych tego rodzaju pomieszczeń działa w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki krakowskiej AGH.

Komora powstała już czterdzieści lat temu. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy trwał generalny remont mający na celu unowocześnienie placówki.

We wtorek w Laboratorium Akustyki Technicznej zaprezentowano efekty modernizacji, która kosztowała w sumie ponad 1,5 mln zł. Fundusze na te prace pochodziły z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie kosztów związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego.

Podczas prac modernizacyjnych wymienione zostały m.in. kasety wibroizolujące znajdujące się pod komorą, kliny dźwiękochłonne wewnątrz komory, siatka podłogowa, oświetlenie czy manipulator pomiarowy. Jednym z najważniejszych wymienionych elementów są kliny dźwiękochłonne - dzięki modernizacji materiałów na nowe ich masa zmniejszyła się z 60 do około 20 ton.

Komora bezechowa AGH o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000 m3) ma masę około 600 ton. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami.

Jak podkreśla krakowska uczelnia, komora bezechowa na AGH jest jednym z najcichszych miejsc w Polsce. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela.

Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), a w oddzielonej grubymi murami sypialni około 20 decybeli.

Naukowcy z krakowskiego Laboratorium Akustyki Technicznej, w której oprócz komory bezechowej znajduje się także komora pogłosowa, zajmują się między innymi badaniem, projektowaniem oraz nadzorem realizacji wnętrz pod względem ich akustyki. Z ich badań korzystają liczne placówki kulturalne, np. opery (w tym m.in. Opera Lwowska), teatry (krakowska Bagatela), sale koncertowe i filharmonie (m.in. Filharmonia Krakowska).

PAP-Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024