Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
14.01.2014 aktualizacja 14.01.2014

Premiera filmu o historii Wolina już wkrótce

„Miasto zatopionych bogów” to tytuł kolejnego filmu w reżyserii Zdzisława Cozaca, prezentującego historię ziem polskich. Premiera najnowszej produkcji odbędzie się 8 lutego o godzinie 21.40 na antenie TVP HISTORIA.

"Miasto zatopionych bogów" to trzeci film z autorskiego cyklu „Tajemnice początków Polski”, realizowanego dla TVP Historia. W tej odsłonie widzowie poznają dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina, największego portu Słowian nad Bałtykiem i jednego z większych miast ówczesnej Europy wschodniej.

Jak zapowiada Zdzisław Cozac, fabularyzowany, popularnonaukowy film dokumentalny będzie podobny w formie do poprzednich jego filmów z serii - "Trzcinicy – karpackiej Troi" oraz "Wyspy władców". Prace archeologiczne i badania zabytków będą się przeplatać z krótkimi wypowiedziami wybitnych naukowców, animacjami dawnej zabudowy miasta oraz inscenizacjami z ważnych wydarzeń i życia codziennego jego mieszkańców. Obraz wczesnośredniowiecznego Wolina w filmie będzie efektem konfrontacji źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów. Jednym z poruszonych zagadnień będzie próba wyjaśnienia, kto władał bogatym portem – Słowianie czy Wikingowie. Film ma również nakreślić przyczyny kresu świetności wolińskiego emporium. Oprócz faktów historycznych przywołana zostanie legenda zatopionej Winety.

Autorami scenariusza filmu są Zdzisław Cozac i archeolog dr Andrzej Janowski. Za konsultację naukową odpowiadają prof. Władysław Filipowiak, który badaniom Wolina poświęcił 60 lat oraz prof. Marian Rębkowski – szef Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich – to oddział Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie. W filmie wezmą głos również m.in. prof. Przemysław Urbańczyk, prof. Władysław Duczko czy prof. Leszek Słupecki.

W czasie zdjęć istotny wkład włożyli również odtwórcy historyczni ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Organizacja udostępniła skansen, w którym nagrywano większość inscenizacji.

Film „Miasto zatopionych bogów” powstaje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, TVP Historia oraz Stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie. Reżyser, Zdzisław Cozac, kandyduje - w kategorii Media - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Premiera planowana jest na 8 lutego, ale w następnych dniach zapowiedziano powtórki.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022