Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
02.12.2013 aktualizacja 02.12.2013

Prestiżowa nagroda dla polskiego filmu promującego początki Polski

Film „Wyspa Władców” zdobył prestiżową nagrodę ARKEOLAN za „najciekawsze przedstawienie wyników badań archeologicznych”. Laur przyznało jury XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych, odbywającego się w dniach 25-30 listopada w baskijskiej Irunie w Hiszpanii – poinformował PAP Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W finale zaprezentowano 24 produkcje twórców z Hiszpanii, Francji, Belgii, Portugalii, USA, Kanady, Egiptu, Włoch i Polski. Zgłoszone na festiwal filmy ubiegały się o trzy trofea: Grand Prix festiwalu, nagrodę ARKEOLAN oraz nagrodę publiczności.

„Wyspa Władców” to film dokumentalno-historyczny w reżyserii Zdzisława Cozaca. Reżyser wraz z dr. Januszem Góreckim są autorami scenariusza. Jury doceniło żywą narrację, dynamiczne tempo obrazu oraz szeroko wykorzystane rekonstrukcje komputerowe, odtwarzające topografię wyspy w X–XI w.

Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego w Wielkopolsce. W oparciu o badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r.

Autor filmu poprosił o wypowiedzi do filmu licznych naukowców. Są wśród nich nie tylko wybitni archeolodzy, jak śp. prof. Zofia Kurnatowska, czy prof. Andrzej Kola, ale także historycy, jak prof. Jerzy Strzelczyk, historycy sztuki, jak dr hab. Teresa Rodzińska–Chorąży i dr hab. Tomasz Węcławowicz, ale również przedstawiciele innych dziedzin nauki, pomocnych współczesnej archeologii.

Filmowcy wykonali również trudne zdjęcia podwodne. Całości dopełniają inscenizacje przedstawiające Mieszka I z Dobrawą, Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III, oraz sceny walk. Końcowy efekt uzyskano dzięki zastosowaniu efektów specjalnych w postaci modelowania i animowania lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów.

Produkcja powstała z inicjatywy prof. Andrzeja Wyrwy, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który zaprosił reżysera do jego realizacji. Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz TVP Historia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024