W Gnieźnie trwa sympozjum nt. badań nad architekturą średniowiecza

W auli Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie trwa trzydniowa konferencja (13-15 listopada) „Średniowieczna architektura sakralna w Polsce w świetle najnowszych badań". W spotkaniu biorą udział specjaliści z ośrodków naukowych z całej Polski.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

To trzecia konferencja organizowana przez gnieźnieńskie muzeum, dotycząca architektury średniowiecznej. Poprzednie odbyły się w 2003 r. („Początki architektury monumentalnej w Polsce” ) oraz w 2008 r. („Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje”). Owocem obrad każdej z nich była publikacja naukowa.

„Tegoroczna konferencja z jednej strony rozszerza chronologiczny zakres o okres późnośredniowieczny, czyli architekturę gotycką, z drugiej jednak strony ogranicza zakres tematyczny do zagadnień dotyczących architektury sakralnej” – czytamy w komunikacie muzealników.

Podczas konferencji można wysłuchać wystąpień m.in. o najnowszych odkryciach i koncepcjach dotyczących początków architektury w Polsce, o rezerwatach archeologicznych na Wawelu, o zamku królewskim w Poznaniu. Będzie również mowa o obiektach architektonicznych z Chełmna, Oliwy, Cieszyna, Gdańska i Wrocławia. Przedmiotem wystąpień będzie różnorodna problematyka, m.in. zagadnienia form i organizacji przestrzeni budowli sakralnych i ich przemian, technik i technologii budowlanych, a także wyposażenia i dekoracji wnętrz. Nie zabraknie również akcentu lokalnego - podczas jednego z wykładów omówiona zostanie relacja Kosmasa o zburzeniu grobu św. Wojciecha w gnieźnieńskiej katedrze podczas najazdu Brzetysława.

Wstęp na obrady w auli w Kolegium Europejskiego w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 5-7) jest wolny. Szczegółowy program spotkania dostępny na stronie: http://mppp.pl/2013/2013_konferencja.html

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera