Arszeniku, który w niedużym już stężeniu jest śmiertelną trucizną, używano w stomatologii, a nawet w depilacji czy do pobielenia policzków - takimi ciekawostkami dzieli się ze swoimi słuchaczami dr Magdalena Izdebska, kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2013.
Dr Magdalena Izdebska z Collegium Medicum w Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest kandydatką - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W swojej pracy popularyzatorskiej Izdebska wykorzystuje prezentacje multimedialne. Posługuje się w nich barwnymi przykładami, a tematy przedstawia tak, by jak najbardziej zainteresować słuchaczy tematem.
Kandydatka między 2005 r. a 2011 r. brała udział w Dniach Otwartych CM UMK. Przedstawiała tam możliwości dydaktyczne Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii. Od 2006 do 2012 r. Izdebska prowadziła warsztaty w ramach Dni Nauki Medicalia organizowanych corocznie przez Collegium Medicum w Bydgoszczy. Były to zajęcia skierowane są głównie do osób młodych, które zainteresowane są pracą naukową. Na prowadzonych przez naukowiec warsztatach z technik mikroskopowych uczestnicy mogli wykonać preparaty oraz obejrzeć je pod mikroskopem. Na własne oczy mogli zobaczyć, jak ciekawa może być praca w laboratorium.
W latach 2011 i 2012 dr Izdebska przedstawiała możliwość połączenia nauki z praktyką podczas Forum Przedsiębiorczości Akademickiej. Z kolei w 2013 r. wygłosiła wykład w ramach Medycznej Środy o tym, czy arszenik jest lekiem czy trucizną (http://www.youtube.com/watch?v=2iLjYrRSTfg). Podczas tego wykładu opowiadała m.in. o działaniu arszeniku na organizm i wymieniała sławne przypadki zatrucia trójtlenkiem arsenu. Opowiadała, że w starożytności arszenik elegantki stosowały... do depilacji. "Panie nacierały się trójtlenkiem arsenu i.. wypadały im włosy. Nic dziwnego, w końcu to bardzo toksyczny związek" - zaznaczała kandydatka. Na wykład z cyklu Medyczna Środa przybyli zarówno uczniowie szkół średnich, jak i emeryci.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.