Ostrze sprzed 9 tys. lat odkryto na Pomorzu Zachodnim

Ostrze wykonane z drewna cisowego sprzed 9 tys. lat odkryli w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie.

"Zabytek spoczywał pod warstwą torfu i żółtego piasku na głębokości 1,6 m na dnie dawnego jeziora. Z tego rejonu znamy obozowiska z epoki mezolitu (IX–VII tysiąclecia p.n.e.)" – wyjaśnił PAP prof. Tadeusz Galiński z IAE PAN, odkrywca i kierownik badań.

Ostrze ma długość 21 cm i średnicę 1,5 cm. Zdaniem archeologa jest to pierwsze tego typu znalezisko z tego okresu z obszaru Europy. Zabytki drewniane wyjątkowo rzadko zachowują się dobrym stanie, zwłaszcza te z tak odległych czasów.

"Dopiero szczegółowa analiza pokaże, czy ostrze wykorzystywane było jako broń, czy raczej wiązało się z magią. Cis od najdawniejszych czasów ma w kulturze europejskiej ścisły związek ze sferą wierzeń i magii" – dodał prof. Galiński.

Ostrze znaleziono w bliskim sąsiedztwie bardzo bogatych pozostałości osadniczych: dwóch szałasów żerdziowych i licznych wyrobów krzemiennych i kamiennych, w tym grotów strzał łuku.

Zabytek poddawany jest obecnie analizie mikroskopowej. Po niezbędnej konserwacji trafi wraz z innymi artefaktami z wykopalisk w Bolkowie do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wykopaliska trwały od początku lipca do połowy września w ramach projektu „Społeczeństwa łowiecko-zbierackie wczesnego mezolitu w rejonie dolnej Odry” sfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Prace prowadzono przy współpracy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie i kierownictwem rezerwatu przyrody „Świdwie”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Poznań, 29.10.2024. Artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych na Górze Przemysła zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, 29 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Monety, ostrogi, fragmenty włóczni na wystawie znalezisk archeologicznych z Zamku Królewskiego w Poznaniu

  • 23.06.2013. Zamek Żupny w Wieliczce. PAP/Stanisław Rozpędzik

    Małopolskie/ O identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach - na wystawie w Wieliczce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera